pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 12 listopada 2016
  • 21 listopada 2016
  • wyświetleń: 13524

Potrzeba nawet 3,5 mln zł na przedszkole i żłobek w Wiśle Wielkiej

W przedszkolu w Wiśle Wielkiej co roku brakuje miejsc dla dzieci. Co więcej, jest to jedyna taka placówka w gminie Pszczyna, które nie posiada placu zabaw. Mieszkańcy wzięli sprawę w swoje ręce i przedstawili burmistrzowi propozycję, by zaadaptować niszczejący budynek i przystosować go jako żłobek i placówkę przedszkolną. Okazuje się, że inwestycja pochłonęłaby aż 3,5 miliona złotych!

Cieszyńska, Wisła Wielka
Obiekt przy ulicy Cieszyńskiej w Wiśle Wielkiej · fot. Google Street View


Przedszkole w Wiśle Wielkiej obecnie mieści się w budynku szkoły podstawowej. Ze względu na ograniczony metraż, ciągle brakuje miejsc dla dzieci i tworzone są listy rezerwowe. Rodzice czekają na wolne miejsca, a także szukają ich w innych miejscowościach. Mieszkańcy w poszukiwaniu rozwiązania zaproponowali burmistrzowi zaadaptowanie budynku przy ul. Cieszyńskiej 23.

- Budynek należy do AZK. Jest on niezagospodarowany i niszczeje. Obiekt ten budzi niepokój o jego dalsze losy. Myślimy, że można przywrócić go do użyteczności. Mógłby służyć mieszkańcom Wisły Wielkiej i ościennych sołectw - czytamy w interpelacji radnego Piotra Rabaszowskiego. - Budynek jest na tyle duży, że mógłby powstać oddział integracyjny. Jest również miejsce na gabinety specjalistyczne. Zatrudnienie pedagoga, psychologa, logopedy, rehabilitanta, to pomoc oraz wsparcie dla dzieci i rodziców na tym etapie rozwoju. Teren zielony można zagospodarować na plac zabaw, który jest niezbędny dla każdego dziecka - sugerował radny.

Mieszkańcy argumentowali również swój wybór faktem, iż budynek już istnieje i potrzebna jest wyłącznie adaptacja, która niesie za sobą niższe nakłady finansowe niż budowa nowego obiektu. Pszczyński Zarząd Edukacji, który wraz z Administracją Zasobów Komunalnych przeprowadził tam wizję lokalną, ustalił, że budynek nie jest w całości własnością gminy Pszczyna, a na dodatek wymaga kapitalnego remontu, którego koszt oszacowano na kwotę od 2,5 do 3,5 milionów złotych!

- Aby zaadaptować go na przedszkole i żłobek, należałoby przeprowadzić inwestycję zgodną z najnowszymi przepisami sanitarnymi oraz przeciwpożarowymi, co oszacowano na kwotę ok. 2,5 - 3,5 mln zł. W związku z zapowiadanymi zmianami w procesie kształcenia dzieci oraz reformą edukacji trudno jest stwierdzić, jak będzie wyglądała nowa sieć szkół oraz przedszkoli - poinformowało PZE.

Pszczyński Zarząd Edukacji zaproponował, aby propozycja została poddana do dyskusji przez powołaną przez burmistrza Komisję do spraw reformy edukacji.

BM / pless.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.