Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 4 listopada 2016
  • 12 grudnia 2016
  • wyświetleń: 45610

Nowa sygnalizacja na skrzyżowaniu DK-1 z ul. Hallera już działa

Skrzyżowanie drogi krajowej nr 1 z ulicą Hallera w Pszczynie uważane jest za jedno z najbardziej niebezpiecznych w naszym regionie, gdzie często dochodzi do poważnych kolizji i wypadków. Dlatego zadecydowano, że jeszcze w tym roku powstanie tutaj sygnalizacja świetlna. Jeszcze w niedzielę malowano tu pasy, a już w poniedziałek po południu po raz pierwszy uruchomiono światła.

Skrzyżowanie DK-1 z ul. Hallera w Pszczynie - 13.12.2016 · fot. pless.pl


Zadanie realizował Powiatowy Zarząd Dróg w Pszczynie na podstawie porozumienia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Prace objęły budowę sygnalizacji świetlnej acyklicznej, pracującej w oparciu o system detekcji obejmujący wszystkie relacje ruchowe. Planowo, praca sygnalizacji odbywać się będzie w dwóch trybach: skoordynowanym z pozostałymi sygnalizacjami zlokalizowanymi w ciągu DK1 oraz izolowanym.

Hallera, skrzyżowanie, światła, sygnalizacja, dk1
Nowa sygnalizacja świetlna na skrzyżowania DK1 z ulicą Hallera w Pszczynie - 12 grudnia 2016 r. · fot. UM Pszczyna, Moja Pszczyna


W związku z pracami od listopada, ze względów bezpieczeństwa, zamknięta była przewiązka między jezdniami. W poniedziałek skrzyżowanie ponownie zostało otwarte również dla kierowców chcących skręcić w lewo.

skrzyżowanie dk1, hallera
W sobotę 10 grudnia drogowcy malowali nowe oznakowanie poziome na skrzyżowaniu · fot. pless.pl


Prace realizowano etapowo. Pierwszy etap obejmował wykonanie remontu wlotu od strony centrum miasta (korekta łuków wjazdowych i wyjazdowych, montaż fundamentów i masztów sygnalizacji świetlnej, sfrezowanie istniejącej nawierzchni bitumicznej i ułożenie nowej).

Kolizja na skrzyżowaniu DK1 i ul. Hallera w Pszczynie - 14.05.2015
W rejonie skrzyżowania DK1 i ul. Hallera w Pszczynie często dochodzi do wypadków i kolizji. Sygnalizacja ma to zmienić. · fot. pless.pl


Podczas drugiego etapu wykonany został wlot od strony Jankowic. Tutaj również nastąpiła korekta łuków wjazdowych i wyjazdowych oraz prowadzone były: montaż fundamentów i masztów sygnalizacji świetlnej, sfrezowanie istniejącej nawierzchni bitumicznej i ułożenie nowej.

Ostatni etap polegał na remoncie przewiązki (roboty brukarskie oraz demontaż/montaż barier energochłonnych, montaż fundamentów i masztów sygnalizacji świetlnej).

Podpisanie umowy przebudowa ul. Hallera
9 listopada została podpisana umowa z wykonawcą firmą P.U.H. "PALIAN" Sp. z o.o. z Tychów · fot. Powiat


- Na tym skrzyżowaniu dochodzi do coraz większej ilości wypadków. Sygnalizacja sprawi, że wreszcie stanie się bezkolizyjne i bezpieczne. Poza tym, w obrębie DK1 planowane są dwie inwestycje, które, mamy nadzieję, realizowane będą w podobnym czasie. Chodzi o przebudowę przez GDDKiA skrzyżowania ul. Męczenników Oświęcimskich z DK1 oraz przebudowę przez PKP przejazdu kolejowego obok dworca. Kolej planuje też zamknąć przejazd w ciągu ul. Hallera. Pszczyna nie może zostać tylko z dwoma przejazdami kolejowymi - na ul. Bieruńskiej i pod wiaduktem na ul. Bielskiej, ponieważ doprowadzi to do zakorkowania miasta. Budowa sygnalizacji na ul. Hallera będzie kluczowym argumentem, żeby nie zamykać przejazdu na tej ulicy - wyjaśniał kilka tygodni temu starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Koszt całej inwestycji to prawie 320 tys. zł. Środki na jej realizację pochodzą z budżetu powiatu pszczyńskiego, gminy Pszczyna oraz prywatnego przedsiębiorcy, który prowadzi w tym rejonie działalność. Na wykonawcę wybrano firmę P.U.H. "PALIAN" Sp. z o.o. z Tychów.

Jest to już dziewiąty punkt na odcinku DK-1 w naszym powiecie, gdzie kierowcy będą zatrzymywać się na czerwonym świetle.

Lokalizacja inwestycji:

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.