pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 3 listopada 2016
  • wyświetleń: 2435

W Pawłowicach również będą mandaty za palenie odpadami

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Pawłowice podobnie jak Pszczyna będą karać mieszkańców palących w piecach odpadami. W listopadzie rozpoczną się tutaj kontrole prowadzone przez patrole złożone pracowników Urzędu Gminy oraz funkcjonariuszy policji.

dym, kominy, Pawłowice, komin, smog
Pawłowice: dym z kominów · fot. UG Pawłowice


- W okresie jesienno - zimowym wiele osób pozbywa się śmieci paląc je w piecach domowych. Zanieczyszczenia, które ulatują do powietrza wpływają na cały nasz organizm i chociaż skutki ich oddziaływania nie są widoczne natychmiast, to gromadzące się toksyny mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Często dolegliwości zaczynają się od kaszlu i uczucia duszności. Szczególnie dzieci narażone są na choroby związane z układem oddechowym i obniżoną odpornością, która objawia się również w formie alergii - napisał w komunikacie Urząd Gminy Pawłowice.

Urząd przyznaje, że ma świadomość, że niektórzy mieszkańcy, poza węglem czy drewnem, palą również plastiki, ubrania, płyty meblowe oraz gumy. - Do urzędu gminy docierają interwencje pozostałych mieszkańców w sprawie spalania różnego rodzaju śmieci, dlatego od listopada pracownicy Urzędu Gminy wraz
z funkcjonariuszami policji rozpoczną wspólne kontrole posesji pod kątem spalania odpadów
- zapowiadają władze Pawłowic.

Osoby, u których kontrola wykaże spalanie śmieci zostaną ukarane przez policję mandatem w wysokości 500 złotych, a w razie odmowy jego przyjęcia, zostaną pobrane próbki popiołu i sadzy do analizy laboratoryjnej. Jeśli zarzut spalania odpadów się potwierdzi, wówczas do sądu zostanie skierowany wniosek o ukaranie i grzywnę, która może wynieść nawet 5000 złotych.

Przeprowadzanie kontroli jest zgodne z Prawem Ochrony Środowiska i na mocy ustawy może odbywać się w godzinach 6.00 - 22.00 na posesjach prywatnych, natomiast całą dobę na terenach działalności gospodarczej. - Zgodnie z art. 225 Kodeksu Karnego uniemożliwienie kontroli stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech - przestrzega urząd.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.