pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 1 listopada 2016
  • wyświetleń: 6502

Policja ostrzega przed włamaniami do mieszkań i domów

Funkcjonariusze pszczyńskiej policji zwracają się z apelem do mieszkańców naszego powiatu o wzmożenie swojej czujności w związku z możliwością nasilenia się w okresie jesienno- zimowym włamań do mieszkań i domów jednorodzinnych. Doświadczenie uczy, że sprawcy tego typu kradzieży starannie się do nich przygotowują obserwując wytypowane obiekty i ich właścicieli.

Sprawcy przyglądają się zwyczajom domowników: notują godziny opuszczania przez nich domów, to, czy jest pies, alarm, jak daleko są najbliższe zabudowania, czy sąsiedzi są wystarczająco czujni, jakimi samochodami jeżdżą właściciele, czy na placu jest oświetlenie, ilu jest domowników, szacują wstępnie stan majątkowy przyszłych pokrzywdzonych, itd. Często, jednym z punktów takich przygotowań do włamania jest osobista wizyta sprawcy w domu, barze, sklepie przyszłego pokrzywdzonego. Rabuś przedstawia się wówczas jako sprzedawca czy pracownik gazowni. Nie bez znaczenia pozostaje również obserwacja obiektu przez sprawcę z zaparkowanego nieopodal samochodu.

- Pamiętajmy, że włamywacze potrzebują od 5 do 10 minut na to, żeby dostać się do wnętrza domu, dokonać jego penetracji i skraść rzeczy wartościowe; głównie gotówkę, biżuterię, sprzęt elektroniczny a nawet antyki - informują policjanci.

Złodzieje wybierają najczęściej domostwa słabo widoczne dla sąsiadów, czyli np. takie, które "chroni" gęsty i wysoki szpaler tui. Włamywacze, przed pokonaniem zabezpieczeń, sprawdzają wcześniej miejsce dzwoniąc kilkukrotnie i pukając do drzwi. Upewniają się, czy na pewno nie ma domowników w środku. Dopiero wówczas kierują się na tyły budynku, gdzie zazwyczaj znajdują się okna balkonowe. Po ich podważeniu, bez większych problemów, dostają się do środka.

- Niejednokrotnie już, pomoc mieszkańców naszego powiatu okazywała się nieoceniona w schwytaniu przestępców, którzy do Pszczyny przyjeżdżali na tzw. " gościnne występy". Mamy nadzieję, że i tym razem przekazane informacje przyczynią się do zatrzymania złodziei - zauważają mundurowi.

Dane takie jak rysopisy podejrzanych osób, które ostatnio odwiedziły nasze domy, numery rejestracyjne samochodów, które przez dłuższy czas parkowały pod naszym domem lub w jego okolicach, podejrzani klienci w sklepie rozglądający się po ścianach w poszukiwaniu zamontowanych kamer i alarmów można przekazywać telefonicznie lub osobiście policjantom Wydziału Kryminalnego pszczyńskiej komendy. Należy dzwonić wybierając numer telefonu (32) 449-32-81 lub końcówka 280.

Funkcjonariusze przypominają - czujny sąsiad to dobry sąsiad, szczekanie w nocy psa jest sygnałem dla Ciebie i najbliższych sąsiadów, że ktoś obcy zbliżył się do ogrodzenia, nie pozostawiaj uchylonych lub otwartych okien, kiedy wychodzisz z domu, zamykaj drzwi wejściowe; nawet jeśli jesteś w domu, nie chowaj kluczy do domu pod wycieraczką, doniczką czy za skrzynką na parapecie.

BM / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.