pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 31 października 2016
  • 3 listopada 2016
  • wyświetleń: 35712

Zamiast żartu jest afera: radny na zdjęciu z logo Prawego Sektora

Miał być żart, wyszła afera. Radny Maciej Stieber, będąc w oficjalnej delegacji na Ukrainie, zrobił sobie zdjęcie z karabinem i ze znakiem organizacji Prawy Sektor (której zarzuca się neofaszystowskie poglądy) w tle. Całość z podpisem "Czas na porządki..." zamieścił na facebooku. Fotografią zajął się Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych i zarzucił radnemu "bratanie się z neofaszystami".

Wizyta na Ukrainie odbyła się w dniach 24-27 września na zaproszenie mera miasta Bucza, Anatolija Fedoruka i lokalnego samorządu. Jej celem było zacieśnienie współpracy z gminą Pszczyna. Stronę polską reprezentowali: Leszek Szczotka (przewodniczący Rady Miejskiej), Maciej Stieber (wiceprzewodniczący Rady Miejskiej), Artur Krawczyk (skarbnik gminy) oraz Dariusz Skrobol (burmistrz Pszczyny).

- Burmistrz Dariusz Skrobol oraz Anatolij Fedoruk, mer miasta podpisali 24 września list intencyjny o wyrażeniu woli nawiązania współpracy. Wcześniej, w maju gościliśmy delegację ukraińską, która do naszego miasta trafiła dzięki kontaktom ze  Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów - opisuje wizytę na Ukrainie Piotr Łapa, rzecznik prasowy pszczyńskiego urzędu.

Po powrocie na profilach facebookowych części delegacji pojawiły się zdjęcia. Większość fotografii została wykonana podczas uroczystości ze stroną ukraińską, ale nie wszystkie.

Radny Maciej Stieber na swoim profilu zamieścił kilka zdjęć. Na jednym z nich stoi z karabinem, przed namiotem ze znakiem organizacji Prawy Sektor. To ugrupowanie, które często publicznie posądzane jest o neofaszystowskie poglądy. Jego członkowie odwołują się do tradycji Stepana Bandery, Romana Szuchewycza, a także OUN i UPA. Maciej Stieber zdjęcie z bronią i namiotem podpisał "Czas na porządki...".

Po kilku tygodniach zdjęciu przyjrzał się Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. To polska organizacja zwana w ogólnopolskich mediach "łowcami rasistów". Prowadzi działania przeciwko przejawom ksenofobii, rasizmu i neonazizmu.

W sobotę wieczorem na swoim profilu zamieściła wspomniane zdjęcie Macieja Stiebra i podpisała "Polski urzędnik brata się z neofaszystami i zapowiada porządki z karabinem w ręku. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Pszczyna oraz dyrektor Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie Maciej Stieber opublikował na swoim profilu społecznościowym zdjęcie z delegacji na Ukrainę."

Ośrodek przytacza również dyskusję, która miała miejsce pod zdjęciem. "W dyskusji pod zdjęciem lokalni działacze z Pszczyny dali upust swojej gorącej aprobaty do współpracy z neofaszystami. Byli to: Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny, Łukasz Tetla - członek Rady Miasta Pszczyna, Mariusz Błaszczyk - trener PLKS Pszczyna, Jarosław Płachno - trener Szkółki Siatkówki Dziewcząt w Powiatowym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Pszczynie, Janusz Prządka - przewodniczący Zarządu Osiedla Daszyńskiego, Leszek Pławecki - członek stowarzyszenia "Na rzecz Pszczyny"."

Na koniec Ośrodek daje ostrzeżenie: "Przyglądamy się wam bardzo uważnie. Przyjdzie w końcu taki czas że poniesiecie polityczne konsekwencje swojej publicznej afirmacji neofaszystowskiej ideologii."

Loading...


Informacja o komunikacie Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych rozniosła się poprzez media społecznościowe po Pszczynie błyskawicznie. Zainteresowała również inne organizacje związane z walką z dyskryminacją.

Radny Maciej Stieber zareagował natychmiastowo i jeszcze tego samego dnia usunął wszystkie zdjęcia z wizyty na Ukrainie. W niedzielę wydał oświadczenie.

- Umieszczając fotografię nie miałem wiedzy, że znajdujący się w tle symbol to symbol organizacji Prawy Sektor. Stanowczo zaprzeczam jakobym był w jakikolwiek sposób związany z tą organizacją. Zdjęcie miało charakter żartobliwy, o czym świadczyły komentarze pod nim umieszczane. Po prostu znalazł się ktoś "życzliwy"- mówi wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Pszczynie

- Jednak jeśli są osoby, które poczuły się urażone tym zdjęciem to przepraszam, stało się to zupełnie przypadkowo. Nie miałem na celu ani promowania tej organizacji ani jej programu. Po otrzymaniu informacji nt. znaczenia symbolu w tle zdjęcie zostało usunięte z mojego prywatnego profilu FB - uderza się w pierś Maciej Stieber i potwierdza, że fotografii nie ma już na jego profilu.

Radny neguje, że w jakikolwiek sposób wspiera Prawy Sektor i spotkał się z członkami tej organizacji lub innymi tego typu. - Nie mam żadnego związku z działaniem organizacji Prawy Sektor ani żadnej innej o podobnym charakterze zarówno w kraju jak i zagranicą i nie popieram tego typu poglądów. Nie jestem członkiem żadnej organizacji militarnej ani paramilitarnej. Przypisywanie mi oraz osobom komentującym post sympatyzowanie z neofaszyzmem jest totalnym absurdem - tłumaczy.

O głos w tej sprawie poprosiliśmy burmistrza Pszczyny, Dariusza Skrobola, który również przebywał w te dni w delegacji na Ukrainie.

- Oświadczenie wiceprzewodniczącego wyjaśnia temat zdjęcia. Niefortunny i dziecinny żart został wykorzystany przez ośrodek do swoich partykularnych interesów. Sugerowanie, iż komentarze osób prywatnych są dyskusją w temacie neofaszyzmu, w moim odczuciu są bezpodstawnym i zamierzonym działaniem mającym na celu zwiększenie poczytności. Sugerowanie, że poważni mieszkańcy Pszczyny zaangażowani w komentowanie, sympatyzują z neofaszystami jest wyraźnym i celowym nadużyciem łamiącym zapisy artykułu 226 Kodeksu karnego - skomentował całą sytuację burmistrz Dariusz Skrobol, pytany również o swój udział w dyskusji pod zdjęciem.

W rozmowie z naszym portalem burmistrz potwierdził słowa radnego, iż na Ukrainie delegacja pszczyńska nie spotkała się z członkami organizacji Prawy Sektor. Sam Dariusz Skrobol również zaprzeczył, aby popierał program i działania ukraińskiego ugrupowania.

new / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.