pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 16 kwietnia 2017
  • 18 kwietnia 2017
  • wyświetleń: 18613

Tak mogłaby wyglądać nowa biblioteka w Pszczynie [PROJEKT]

Małgorzata Gardiasz z Pszczyny przygotowała koncepcję siedziby dla nowej biblioteki. Projekt był już wyróżniany i doczekał się publikacji w branżowej prasie. Gdyby doczekał się realizacji, mógłby pełnić nie tylko funkcję wypożyczalni, ale również społeczną i edukacyjną.

Projekt nowej siedziby biblioteki w Pszczynie · fot. Małgorzata Gardiasz


Koncepcję nowej siedziby dla biblioteki stworzyła Małgorzata Gardiasz. Była to dla pszczynianki praca dyplomowa, którą obroniła w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach.

- Pszczyna posiada niewielką bibliotekę miejską, zlokalizowaną w budynku Pszczyńskiego Centrum Kultury, która dawno przestała spełniać aktualne standardy. O potrzebie stworzenia nowej siedziby biblioteki mówi się od dawna, stąd wybór tematu pracy dyplomowej (magisterskiej), dla mnie jako mieszkanki Pszczyny, był dość prosty. Dodatkowym powodem, aby na miejsce projektu wybrać Pszczynę jest smutny fakt, że w mieście brakuje nowoczesnej, funkcjonalnej architektury. Od dawna nie powstał tutaj żaden budynek, który pomógłby w zmianie wizerunku miasta i który powstałby głównie z myślą o mieszkańcach - mówi Małgorzata Gardiasz o temacie, którego się podjęła.

Jak objaśnia, celem projektu było stworzenie przestrzeni, która spełni wszystkie wymagania nowoczesnej biblioteki oraz wniesie nową jakość architektury w to "zaspane miasto". - Wierzę w społeczny wymiar architektury. Myślę, że dobra architektura pomaga zmieniać nawyki, może zachęcać do rozwoju, poprawiać samopoczucie, integrować społeczeństwo. Budynek biblioteki jest do takiej misji idealny - przekonuje absolwentka WST.

- Biblioteka przestała już być jedynie wypożyczalnią książek, ale jest miejscem o różnorodnych funkcjach posiadającą szeroką ofertę dostosowaną do potrzeb każdego użytkownika. Naczelną funkcją biblioteki nadal pozostaje bezpośredni dostęp do informacji, jednak istotne stało się, aby było to również miejsce interakcji pomiędzy użytkownikami: przestrzeń dla prowadzenia debat, organizowania zajęć, miejsce spotkań, odpoczynku czy relaksu - przedstawia swoją wizję tego miejsca autorka.

Projekt nowej siedziby biblioteki w Pszczynie
Projekt nowej siedziby biblioteki w Pszczynie · fot. Małgorzata Gardiasz


Zarys budynku dostępnego i otwartego, wielofunkcyjnego, a zarazem dobrze zorganizowanego i czytelnego dla użytkownika pojawił się, gdy - jeszcze wówczas przyszła - pani architekt zadała sobie pytanie z jakiej biblioteki sama chciałaby korzystać, jaka przestrzeń odpowiadałaby zarówno najmłodszym użytkownikom jak i osobom starszym, co w bibliotekach jej się nie podoba i co można zmienić i jak wygenerować przestrzeń dla pracy indywidualnej jak i grupowej, budynku, gdzie każdy znajdzie miejsce dla siebie, niezależnie czy przyjdzie wypożyczyć książkę, posłuchać muzyki, czy spotkać się ze znajomymi. - Wyobraziłam sobie budynek biblioteki, który nie zamiera po godzinie osiemnastej, tylko pięknie podświetlony żyje również wieczorami - mówi.

Równocześnie autorka chciała, aby budynek był integralną częścią tkanki miejskiej, był połączony z innymi przestrzeniami publicznymi. - Stąd założenie strefy wejściowej, która przebije budynek w kierunku wschód-zachód i wyznaczy kierunek przepływu ruchu pieszego: biblioteka - teren do rewitalizacji - rynek - naświetla Małgorzata Gardiasz.

Projekt nowej siedziby biblioteki w Pszczynie
Projekt nowej siedziby biblioteki w Pszczynie (przekrój) · fot. Małgorzata Gardiasz


Budynek biblioteki został podzielony na kilka części, z której każda spełniałaby inną funkcję. Wyodrębnione zostałyby: biblioteka z czytelniami, część administracyjna z ograniczonym dostępem, sala konferencyjna, magazyn, parking oraz wyodrębniony lokal usługowy np. księgarnia. Powyższe strefy funkcjonalne w projekcie łączy hol wystawowy z kawiarnią.

To znajduje swoje odzwierciedlenie w bryle budynku. Została ona rozczłonkowana na kilka wyróżniających się bloków, którym odpowiadają różne strefy funkcjonalne. - Na poziomie -1 został zlokalizowany parking, który stworzył prostopadłościenną "bazę" (A) pod dwukondygnacyjną część biblioteczną (B). Strefa administracyjna wraz z salą konferencyjną, lokalem usługowym oraz magazynem została scalona w osobnym, trzykondygnacyjnym bloku (C) - przedstawia swoją koncepcję Małgorzata Gardiasz.

Projekt nowej siedziby biblioteki w Pszczynie
Bryła budynku odzwierciedla podział na poszczególne funkcje. · fot. Małgorzata Gardiasz


Wyjątkowa elewacja, którą można zobaczyć na wizualizacjach, to efekt wykorzystania płyt z betonu architektonicznego oraz ażurowej okładziny drewnianej w ciemnym, prawie czarnym kolorze. - Uzyskać można go między innymi dzięki metodzie Shou sugi ban. Użycie dwóch rodzajów okładziny miało na celu dodatkowe skontrastowanie głównych brył budynku - tłumaczy architekt.

Powierzchnia zabudowy projektowanego budynku wynosi 303,62 metrów kwadratowych, a kubatura ponad 26 tysięcy metrów sześciennych.

Projekt nowej siedziby biblioteki w Pszczynie
Projekt nowej siedziby biblioteki w Pszczynie (rzut poziomu) · fot. Małgorzata Gardiasz


Przygotowana przez Małgorzatę Gardiasz koncepcja sytuuje nowy budynek biblioteki przy ulicy Bielskiej, pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami Wojska Polskiego oraz Kopernika, na terenach dawnych zimochowów. Nieruchomość ta jest własnością samorządu i nie ma na niej innych budynków.

- Wybrany teren posiada swoją historię związana z gospodarką rybną, dawniej niezwykle ważną na ziemiach pszczyńskich. Postanowiłam ten fakt wykorzystać i wpleść w projektowany budynek - mówi autorka i dodaje, że tak narodził się pomysł, aby dawne zimochowy odzyskać - stworzyć staw z zaakcentowanym podziałem grobli, wpuścić karpie, tym razem już tylko ozdobne. Na powstałym stawie z kolei usytuować budynek na palach. - Grunty w centrum Pszczyny i tak wymagają palowania, także pomysł nie pretendował do miana absurdalnego - tłumaczy.

- Ta współczesna interpretacja halterzy wydała mi się nie tyle atrakcyjna, co stwarzająca pretekst do zainteresowania przyszłego użytkownika budynku historią tego miejsca oraz do stworzenia wyjątkowej atmosfery - opowiadana Małgorzata Gardiasz.

Lokalizacja:Projekt Małgorzaty Gardiasz spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem środowiska architektów. Został nie tylko wysoko oceniony jako praca dyplomowa, ale zdobył wyróżnienie przyznawane przez uczelnię dla najlepszych dyplomów. Na początku tego roku został również opublikowany w magazynie "Architektura & Biznes".

Mimo tak ambitnych planów i pozytywnych ocen, wszystko wskazuje na to, że nowa siedziba Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej będzie miała inny kształt i adres. Gmina prowadzi czynności, które pozwoliłyby dla tej instytucji zaadaptować jedną z kamienic przy ul. Wojska Polskiego. Wstępnie inwestycja miałaby kosztować około 2,7 miliona złotych.

Przy okazji warto wspomnieć, że to nie pierwszy projekt Małgorzaty Gardiasz, który bezpośrednio dotyczył naszej gminy. W 2014 roku pszczynianka przygotowała projekt kościoła w Ćwiklicach.

Projekt nowego kościoła w Ćwiklicach · fot. Małgorzata Gardiasz

new / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.