pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 25 października 2016
  • wyświetleń: 7112

Co dalej z kopalnią "Krupiński"? Decyzja zapadnie w listopadzie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kopalnia Krupiński w Suszcu - likwidacja" podaj

W poniedziałek odbyło się w plenarne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Podczas spotkania omawiano kwestie związane z przyszłością KWK "Krupiński". WRDS zarekomendowała powołanie specjalnego zespołu, który do 23 listopada powtórnie przeanalizuje jej sytuację.

WRDS,kopalnia Krupiński
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego o przyszłości KWK "Krupiński" · fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach


Spotkanie, które odbyło się w Sali im. Lecha Kaczyńskiego w siedzibie Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność w Katowicach, zostało zwołane na wniosek strony społecznej KWK "Krupiński". W spotkaniu brali udział: minister energii Krzysztof Tchórzewski i sekretarz stanu w tym resorcie Grzegorz Tobiszowski oraz parlamentarzyści i przedstawiciele samorządów lokalnych związanych z KWK "Krupiński".

Wchodząca w skład Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalnia "Krupiński" wydobywa węgiel ze złóż znajdujących się na terenie Suszca, Żor oraz Orzesza. Obszar górniczy kopalni to blisko 34 km kw., a tzw. operatywne, czyli możliwe do wydobycia zasoby węgla to ok. 40 mln ton. Kopalnia ma koncesję na wydobycie węgla do 2021 roku.

Przeprowadzona przez JSW analiza wykazała, że KWK "Krupiński" jest trwale nierentowna. Ma trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Decyzję o tym podjął zarząd JSW 8 sierpnia br. Procedura przeniesienia kopalni do SRK ma potrwać do końca stycznia 2017 roku. Zarząd JSW zapowiedział, że większość liczącej 2,1 tys. osób załogi KWK "Krupiński" znajdzie pracę w innych kopalniach należących do spółki, a pozostali skorzystają z osłon socjalnych.

Związkowcy z KWK "Krupiński" nie zgadzają się na proces likwidacji tej kopalni. W ich ocenie podjęte przez zarząd JSW działania są prowadzone z pominięciem właściwych procedur i naruszają zapisy statutu spółki. Dlatego zwrócili się do Rady Dialogu Społecznego z prośbą o interwencję.

Po 5,5 godz. prezentacji stanowisk przez stronę społeczną, rządową, samorządową i zarząd JSW oraz dyskusji Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego przyjęła stanowisko, w którym rekomenduje powołanie specjalnego zespołu, który do 23 listopada ma przeanalizować raz jeszcze sytuację KWK "Krupiński", biorąc pod uwagę aktualne ekonomiczne uwarunkowania (głównie zwyżkujące ostatnio ceny węgla). W skład zespołu mają wejść reprezentanci resortu energetyki, JSW, strony społecznej i strony samorządowej. 25 listopada Walne Zgromadzenie JSW podejmie ostateczną decyzję w sprawie KWK "Krupiński".

new / pless.pl, źródło: Urząd Wojewódzki

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kopalnia Krupiński w Suszcu - likwidacja

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kopalnia Krupiński w Suszcu - likwidacja" podaj