pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 11 października 2016
  • wyświetleń: 7337

Nocna zmora, czyli bezdech senny - zaburzenia oddychania podczas snu

Artykuł sponsorowany:

Dusi, ściska klatkę piersiową, nie pozwala złapać tchu. Śpiący budzi się w nocy spocony, wystraszony, z kołaczącym sercem. Bezdech senny, bo o nim tu mowa to prawdziwa zmora, gdy wraz z porannym budzikiem płynie sygnał, że najwyższa pora wstać, iść do pacy i stawić czoła codziennym obowiązkom. Z racji faktu, iż nie jest to zmora rzadka Szpital NZOZ "Silesia-Med" S.A. w Grzawie uruchomił program komercyjnych badań polisomnograficznych, diagnozujących zaburzenia oddychania występujące podczas snu.

Szpital NZOZ Silesia Med S.A. w Grzawie - ww.silesia-med.pl
Szpital NZOZ Silesia Med S.A. w Grzawie - ww.silesia-med.pl


Chory co noc broni się przed uduszeniem, gdyż we śnie zostaje wstrzymany przepływ powietrza przez drogi oddechowe. W tym momencie uaktywnia się mechanizm obronny. Wybudzenie przywracające prawidłowy oddech może mieć charakter gwałtowny połączony z silnym uczuciem niepokoju i galopującym tętnem lub bardziej spokojny. Bezdechy mogą powtarzać się kilka, a nawet kilkadziesiąt razy każdej nocy. W efekcie pierwsze skrzypce gra chroniczne zmęczenie procentujące rozdrażnieniem, mniejszą efektywnością oraz ogólnym "rozbiciem" w ciągu dnia. Osoba niewyspana nie może się skupić przez co popełnia więcej błędów. Kładzie się to cieniem na życie zawodowe osób mających odpowiedzialną pracę, za siebie i innych np. kierowców.

Najczęstszym objawem bezdechu jest chrapanie. Permanentne zakłócanie ciszy nocnej może wpływać na relacje międzyludzkie, powodować spięcia i konflikty.

Szpital NZOZ Silesia Med S.A. w Grzawie - ww.silesia-med.pl
Szpital NZOZ Silesia Med S.A. w Grzawie - ww.silesia-med.pl


Nie każde chrapanie musi oznaczać bezdech senny. Jednak występując razem ze zmęczeniem i zaburzeniami koncentracji wymaga diagnostyki polisomnograficznej.

Badanie polisomnograficzne jest nieinwazyjne. Polega na monitorowaniu ważnych życiowo parametrów tj. m.in. pracy serca, mózgu, ruchu gałek ocznych, częstotliwości oraz saturacji oddechu. Jedynym "poświęceniem" ze strony pacjenta jest spędzenie nocy w szpitalnym łóżku.

Polisomnografia w Szpitalu NZOZ "Silesia-Med" S.A. jest przeprowadzana przez doświadczonego fachowca w dziedzinie diagnostyki bezdechu sennego. Wszelkie zebrane podczas badania dane służą indywidualnej analizie przypadku, co pozwala na postawienie diagnozy, określenie stopnia zaawansowania choroby oraz zakreślenie toku leczenia.

Szpital NZOZ Silesia Med S.A. w Grzawie - ww.silesia-med.pl
Szpital NZOZ Silesia Med S.A. w Grzawie - ww.silesia-med.pl


Bezdech senny to schorzenie znacznie utrudniające poranny start. Nieustanne zmęczenie obciąża zarówno umysł jak i ciało, co może skutkować pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia, a w przyszłości nawet przyczyniać się do rozwoju poważnych chorób. Obniżenie samopoczucia może również powodować problemy w sferze prywatnej. O profilaktyce mówi się często i głośno, jednak przechodzić należy od słów do czynów. Polisomnografia to najskuteczniejsze narzędzie służące diagnostyce zaburzeń oddechowych pojawiających się w trakcie snu.

NZOZ "Silesia-Med" S.A. mieści się w Grzawie niedaleko Pszczyny, ul. Zielonkówka 3. Szczegółowe informacje na temat placówki i oferowanych usług można znaleźć na stronie internetowej Szpitala: www.silesia-med.pl