pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 października 2016
  • wyświetleń: 7556

Otwarto nowe muzeum regionalne w Goczałkowicach-Zdroju

Gmina Goczałkowice pozyskała nową atrakcję turystyczną. Z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Goczałkowic-Zdroju, w centrum uzdrowiska utworzono muzeum regionalne.

Otwarcie Regionalnego Muzeum w Goczałkowicach-Zdroju - 06.10.2016 · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Otwarcie, zebranych w zabytkowym pawilonie sanatoryjnym "Wrzos" zbiorów odbyło się w czwartek, 6 października. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, w tym wójt gminy Goczałkowice-Zdrój - Gabriela Placha, prezes Uzdrowiska - Tomasz Niesyto oraz członkowie stowarzyszenia, którzy korzystając z okazji, podziękowali wszystkim instytucjom i osobom fizycznym za pomoc, przy realizacji całego przedsięwzięcia. Na zakończenie części oficjalnej, Grzegorz Maćkowski odczytał list gratulacyjny, przesłany na tą wyjątkową okazję przez prof. Wiesławę Korzeniowską.

Założyciele i pomysłodawcy muzeum regionalnego, podkreślają, że ich inicjatywa związana jest z promowaniem historii oraz lokalnego dziedzictwa, a zgromadzone na wystawie artefakty ukazują bogatą spuściznę minionych dziejów miejscowości i samego uzdrowiska.

Odwiedzający, pośród prezentowanych zbiorów pochodzących głównie z przełomu XIX i XX stulecia oraz okresu dwudziestolecia międzywojennego, będą mogli zobaczyć m.in. przedmioty codziennego użytku, historyczne przybory toaletowe, szklane naczynia o różnorodnym przeznaczeniu, dawne urządzenia zdrojowe (w tym wannę kąpielową i wagi do ważenia kuracjuszy), pamiątki związane z miejscowym kościołem parafialnym i szkołą oraz codzienną pracą na gospodarstwie rolnym (eksponowane w "zakątku wiejskim").

Muzeum Regionalne Goczałkowic-Zdroju, będzie czynne w każdą sobotę i niedzielę, w godz. 15.00-18.00. Istnieje również możliwość zamówienia indywidualnego zwiedzania dla grup zorganizowanych, po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

new / pless.pl, źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.