pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 6 października 2016
  • 9 października 2016
  • wyświetleń: 9734

Gmina nie zamierza rezygnować z hotelu w Porębie. Będą odwierty

Gdy w ubiegłym roku burmistrz Pszczyny opowiadał o koncepcji budowy kompleksu hotelowego Spa&Wellness w Porębie, wiele osób z uśmiechem na twarzy reagowało na pomysł gospodarza gminy. Tymczasem samorząd nie zamierza rezygnować ze swoich planów. Mało tego! Niedługo w Porębie mają rozpocząć się odwierty, które maja wykazać, czy na działce przewidzianej pod budowę hotelu znajdują się wody termalne.

spotkanie
Spotkanie z austriacką delegacją w Urzędzie Miejskim · fot. pless.pl


W środę 5 października w Urzędzie Miejskim w Pszczynie odbyło się spotkanie pszczyńskich samorządowców i przedsiębiorców z delegacją kraju związkowego Burgenland w Austrii. Obok burmistrza Pszczyny w spotkaniu uczestniczyli m.in. wicewojewoda śląski - Jan Chrząszcz oraz członek zarządu województwa śląskiego - Kazimierz Karolczak. Ze strony austriackiej kraj związkowy Burgenland reprezentował jego premier - Hans Niessl oraz prezes Izby Gospodarczej Burgenlandu - Peter Nemeth. Nie zabrakło również lokalnych przedsiębiorców, w tym reprezentantów firmy VAMED, która zamierza razem z gminą Pszczyna wybudować w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego kompleks hotelowy w Porębie.

- Od 2 lat prowadzimy przygotowania do tego, aby w ramach ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym zrealizować potężną inwestycję, która będzie miała bezpośredni wpływ na rozwój miasta i regionu - mówił gospodarz spotkania, Dariusz Skrobol. Kompleks hotelowy miałby powstać przy Zbiorniku Łąckim w Porębie, gdzie gmina posiada 10 hektarową działkę, która idealnie wpasowuje się w koncepcje budowy centrum medycznego Spa&Wellness. Atrakcyjna nieruchomość miałaby stanowić wkład gminy w inwestycję wartą około 55 mln euro.

Foto-temat: Poręba z lotu ptaka
Teren, na którym miałby powstać kompleks, leży nieopodal Zbiornika Łąckiego · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


- W ostatnim roku wskutek decyzji Rady Miejskiej w Pszczynie część tej działki, dokładnie 6,5 hektara, została przystosowana w ramach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego do tego, aby taką inwestycję tam zrealizować. Kolejne 4 hektary są przygotowane są do tego, aby przy ewentualnej rozbudowie, poszerzyć inwestycję o kolejne tereny - poinformował burmistrz Pszczyny.

Projekt budowy centrum medycznego Spa&Wellness został wpisany do strategii rozwoju gminy Pszczyna na lata 2015-2023. W najbliższym czasie pszczyńscy urzędnicy złożą do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska stosowny wniosek o przygotowanie odwiertu badającego wody termalne na tej działce.

- Ten projekt został złożony w Ministerstwie Rozwoju, które od roku zajmuje się partnerstwem publiczno-prywatnym. Do końca tego roku, najpóźniej w I kwartale 2017 roku, zostaną kompleksowo dokończone i opracowane dokumenty związane z przeprowadzeniem dialogu konkurencyjnego i wyborem konkretnego partnera prywatnego do realizacji inwestycji - dodał Dariusz Skrobol. Gmina otrzymała zapewnienie, że każdy etap realizacji inwestycji będzie bezpośrednio nadzorowany przez ministerialne służby.

Na nowoczesny kompleks hotelowy Spa&Wellness w Porębie ma składać się około 200 pokoi, restauracje, bary, sale konferencyjne, centrum fitness i Spa. Mocno zainteresowana uczestnictwem w projekcie jest austriacka firma VAMED, która na swoim koncie ma już kilka podobnych realizacji na terenie Austrii. Firma VAMED już wcześniej podejmowała próby inwestowania w Polsce w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, jednak za każdym razem pertraktacje kończyły się fiaskiem.

ab / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.