pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 5 października 2016
  • wyświetleń: 3172

Gmina Pszczyna i ukraińska Bucza bliżej partnerstwa

Zacieśnia się współpraca gminy Pszczyna z miejscowością Bucza na Ukrainie. Burmistrz Dariusz Skrobol oraz Anatolij Fedoruk mer miasta podpisali 24 września list intencyjny.

Gmina Pszczyna i ukraińska Bucza bliżej partnerstwa - 24.09.2016 · fot. UM Pszczyna


W maju podczas wizyty delegacji ukraińskiej w Pszczynie padły pierwsze słowa o partnerstwie obu gmin. Sąsiedzi zza wschodniej granicy trafili do miasta dzięki kontaktom ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów. Sprawy nabrały tempa. W ostatnich dniach września delegacja z Pszczyny złożyła rewizytę.

W majowym spotkaniu, które odbyło się w pszczyńskim ratuszu udział wzięli burmistrz Dariusz Skrobol, Anatolij Fedoruk, prezes kijowskiego Oddziału Regionalnego Związku Miast Ukrainy, mer miasta Bucza, Garri Martin, dyrektor Biura Kijowskiego Oddziału Regionalnego Związku Miast Ukrainy, Oleksij Moskalenko, prezes Ukraińsko-Polskiego Centrum Wymiany Akademickiej oraz Ferdynand Morski, dyrektor Biura Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Katowicach.

- Bucza jest miastem położonym na przedmieściu stolicy, dlatego stanowi dobre miejsce rekreacyjno-turystyczne zarówno dla mieszkańców stolicy, jak i innych obszarów Ukrainy. Na terenie miasta znajdują się także uzdrowiska - mówił wówczas Anatolij Fedoruk. Dziś Ukraina obrała nowy kierunek zmian. Reforma, która się rozpoczyna, będzie obejmować również administrację. Ukraina przygotowuje się do reformy, którą Polska przeszła 25 lat temu.

Pod koniec sierpnia Śląski Związek Gmin i Powiatów organizował i finansował projekt pn. "Letnia Szkoła Dobrej Administracji". W programie projektu znalazły się m.in. wizyty przedstawicieli polskich gmin w miastach obwodu kijowskiego na Ukrainie. Pszczynę reprezentowali: Leszek Szczotka, przewodniczący Rady Miejskiej oraz Artur Krawczyk, skarbnik Gminy. W trakcie wizyty kontynuowane były rozmowy o możliwości podpisania w przyszłości umowy partnerskiej pomiędzy Pszczyną i Buczą.

Dobra atmosfera, która sprzyjała rozmowom o wzajemnej współpracy wpłynęła na dalszy rozwój wypadków. W konsekwencji do Buczy we wrześniu wyjechała delegacja z Pszczyny.

- W imieniu władz i mieszkańców miast Bucza i Pszczyna deklarujemy wolę nawiązania współpracy mającej na celu wszechstronny rozwój obu miast, szczególnie w zakresie działań kulturalnych, sportowych, oświaty, turystyki, rozwój gospodarki i handlu ora wymianę doświadczeń samorządowych, co w przyszłości może doprowadzić do uchwalenia przez Rady Miejskie i podpisania oficjalnych aktów partnerstwa - czytamy w listach intencyjnych podpisanych 24 września. Pięć dni później Rada Miejska w Pszczynie podjęła uchwałę o wyrażeniu woli nawiązania współpracy

Bucza (ukr. Буча) to miasto na Ukrainie, w obwodzie kijowskim. Według danych szacunkowych na rok 2008 liczy 27 168 mieszkańców, a wraz z uzdrowiskiem i 9 wsiami ponad 45 tys. mieszkańców. Prawa miejskie posiada od 1 stycznia 2007. Bucza jest miastem położonym na przedmieściu Kijowa i stanowi miejsce rekreacyjno-turystyczne zarówno dla mieszkańców stolicy, jak i innych obszarów Ukrainy. Na terenie miasta znajduje się duży park z amfiteatrem, terenami rekreacyjnymi i ścieżkami rowerowymi, mini zoo, skatepark oraz uzdrowisko. W mieście corocznie odbywają się ciekawe wydarzenia kulturalne i sportowe: festiwale, zawody, koncerty, wystawy. Gospodarka opiera się na turystyce i rolnictwie.

new / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.