pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 13 września 2016
  • 20 września 2016
  • wyświetleń: 8796

Wystawa "Memento Mori. Pochówki Panów Pszczyńskich" w zamku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Zamek" podaj

Za nami:

W piątek, 16 września w podziemiach Muzeum Zamkowego w Pszczynie odbyło się uroczyste otwarcie nowej wystawy czasowej pt. "Memento Mori. Pochówki Panów Pszczyńskich". Zwiedzający mogą ją oglądać od 17 września.

Otwarcie wystawy "Memento Mori - Pochówki Panów Pszczyńskich" - 16.09.2016 · fot. BM / pless.pl


Przybyłych gości powitał dyrektor Muzeum Maciej Kluss, który przybliżył zebranym okoliczności pozyskania przez Muzeum w długoterminowy depozyt ośmiu sarkofagów. - 8 lat temu, w 2008 roku ksiądz kanonik Krystian Janko zwrócił się do nas z prośbą o przechowanie sarkofagu. Nie przypuszczałem wówczas, że od jednego sarkofagu dojdzie do ośmiu. Mam nadzieję, że znajdą się pieniądze, by kontynuować prace, bo cel jest tego godny - mówił.

Ksiądz kanonik Krystian Janko, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Wszystkich Świętych i Matki Boskiej Różańcowej w Pszczynie podziękował za okazane wsparcie oraz przedstawił plany związane z dalszym losem sarkofagów. - Chcę podziękować panu dyrektorowi za przechowywanie sarkofagów z rodu Promnitzów z kościoła p.w. Wszystkich Świętych tutaj w Muzeum Zamkowym. Bardzo dziękuję panu dyrektorowi i panu konserwatorowi za wszelką życzliwość. Mamy jeszcze do odnowienia cztery sarkofagi i kiedy te prace zostaną zakończone, sarkofagi wrócą do krypty Promnitzów w kościele p.w. Wszystkich Świętych w Pszczynie. W tej chwili przymierzamy się do remontu tej krypty, pierwsze plany ekspozycji są już gotowe - poinformował ksiądz kanonik Krystian Janko.

Otwarcie wystawy "Memento Mori - Pochówki Panów Pszczyńskich" - 16.09.2016
Otwarcie wystawy "Memento Mori - Pochówki Panów Pszczyńskich" - 16.09.2016 · fot. BM / pless.pl


W dalszej części, kilka słów na temat historii zbiorów wygłosił Jan Gałaszek, kurator wystawy, a także Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, jeden z członków zespołu badawczo - konserwatorskiego prowadzącego badania w Krypcie Promnitzów znajdującej się w kaplicy kościoła parafialnego p.w. Wszystkich Świętych w Pszczynie.

- Mieliśmy do czynienia z połamanymi blachami, ze sprofanowanymi szczątkami. Tak naprawdę chodziło nie tylko o to, by uratować sarkofagi, ale ich wnętrza, bo tam złożeni zostali przedstawiciele elity Panów Pszczyńskich - mówił Sławomir Kulpa. - Jest jeszcze wiele pracy przed nami. W tym roku będą eksplorowane dwa sarkofagi. Ogółem jest dwanaście sarkofagów i jedna skrzynia, do której składano szczątki. Ponadto jest jeszcze północna kaplica - nie wiemy, co w niej jest, ale tam w przyszłości też trzeba zajrzeć, bo ten panteon Panów Pszczyńskich może nam się poszerzyć. Kościół pszczyński pozostaje naszą nadzieją, że znajdziemy inne pochówki, uzupełnimy naszą wiedzę i przywrócimy godność tym ludziom - dodał.

Otwarcie wystawy "Memento Mori - Pochówki Panów Pszczyńskich" - 16.09.2016
Otwarcie wystawy "Memento Mori - Pochówki Panów Pszczyńskich" - 16.09.2016 · fot. BM / pless.pl


Wernisaż uświetnił występ Pszczyńskiego Zespołu Kameralnego "Con Fuoco" pod dyrekcją Katarzyny Machnik. Chór wykonał pieśni żałobne śpiewane podczas pogrzebu hrabiego Bolko von Hochberga, 25 czerwca 1936 r.

Ponadto, w sobotę 17 września zainteresowani historią naszego miasta i losów panujących tu rodzin książęcych mogli wysłuchać wykładu i zwiedzić czasową wystawę w podziemiach Muzeum Zamkowego w Pszczynie, związaną z dziejami dawnych panów na Pszczynie.

Wykład Sławomira Kulpy i zwiedzanie wystawy MEMENTO MORI - POCHÓWKI PANÓW PSZCZYŃSKICH, sarkofagi z krypty Promnitzów z kościoła Wszystkich Św. w Pszczynie - 17.09.2016 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Wystawa "Memento Mori. Pochówki Panów Pszczyńskich", która została przygotowana przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie zbudowana jest z dwóch części. Pierwsza z nich prezentuje materiały dotyczące pochówków wszystkich panów Pszczyny. Są to m.in. fotografie z pogrzebów i informacje prasowe, zarządzenia dotyczące sposobu żałoby, opisy pogrzebów oficjalne i prywatne (np. relacja księżnej Daisy von Pless z pogrzebu księcia Hansa Heinricha XI von Hochberga), także projekty, opisy i fotografie miejsc pochówków, zarówno dawne, jak i współczesne.

Drugą część wystawy stanowią obiekty z tzw. Krypty Promnitzów kościoła p.w. Wszystkich Świętych w Pszczynie. Zaprezentowanych jest tu osiem dekoracyjnych sarkofagów panów pszczyńskich z rodu Promnitzów, które w ostatnich latach poddano skomplikowanym pracom konserwatorskim i restauratorskim.

Muzeum Zamkowe

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Zamek

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Zamek" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.