pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 19 sierpnia 2016
  • 23 sierpnia 2016
  • wyświetleń: 7156

[ZDJĘCIA] Sygnaliści walczyli o Róg Księcia, a bracia powołali nową Radę

Dni Pszczyny to wielkie święto naszego miasta. Jak co roku podczas obchodów odbyło się wiele imprez towarzyszących - sygnaliści myśliwscy już po raz 20. walczyli o Róg Księcia Pszczyńskiego, a bracia z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego powołali nową Radę Królewską.

20 sierpnia w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie 130. sygnalistów myśliwskich walczyło o Róg Księcia Pszczyńskiego. Jak podkreślają organizatorzy, poziom tegorocznych zmagań był bardzo wysoki.

Dni Pszczyny 2016 - XX Śląski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich o Róg Księcia Pszczyńskiego - 20.08.2016 · fot. Andrzej Grynpeter


- Podczas tego jubileuszowego konkursu wystąpiło aż 130 uczestników. To znaczy, że muzyka myśliwska rozwija się, a zainteresowanie nią ciągle wzrasta. Polowanie to nie tylko szukanie zwierzyny po lesie, ale przede wszystkim kultura obchodzenia się ze wszystkim co jest z nią związane. Muzyka jest bardzo ważnym elementem tej kultury - podkreślał Jan Suchorończak, prezes Okręgowej Rady Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego w Katowicach.

Muzyki myśliwskiej można było posłuchać również na rynku, gdzie z wiązanką myśliwskich melodii wystąpiła m.in. Orkiestra Dęta Gminy Komprachcice.

Z kolei 21 sierpnia Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pszczynie powołało nową Radę Królewską. Rada wyłoniona została podczas zawodów strzeleckich. Aby zostać królem kurkowym należało oddać z pozycji stojącej strzał najbliżej środka tarczy o średnicy 8 cm, oddalonej o 50 metrów. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymali tytuły Prawego i Lewego Marszałka. Zadaniem nowej rady jest honorowe reprezentowanie Bractwa przez następny rok. Tytuł Króla Kurkowego A.D. 2016 otrzymał Henryk Jegła, Prawym Marszałkiem został Edward Wójcik, a Lewym Marszałkiem Krystian Witala.

Dni Pszczyny 2016 - Intronizacja Rady Królewskiej AD 2016 Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie- 21.08.2016 · fot. Andrzej Grynpeter


Nowej radzie gratulował starosta pszczyński, Paweł Sadza. - Podtrzymywanie tej tradycji nie byłoby tak skuteczne, gdyby nie wasza pasja. Uczycie młodzież w jaki sposób zdrowo rywalizować w sporcie strzeleckim i za to wam dziękujemy. Ziemia pszczyńska bez Bractwa Kurkowego nie byłaby tak dobrze oceniana. Nowej radzie życzę tak dobrego roku jak poprzedni - mówił starosta.

Podczas uroczystości Honorowym Krzyżem za zasługi na rzecz bractwa odznaczono Marię Żyłę. Z kolei Tadeusz Żyła otrzymał gratulacje z okazji jubileuszu 10. rocznicy zdobycia tytułu Europejskiego Króla Strzelców Historycznych.

Tradycyjnie w kościele p.w. Wszystkich Świętych odbyła się uroczysta msza w intencji nowej Rady Królewskiej, a na strzelnicy przy ul. Katowickiej zorganizowano zawody strzeleckie.

ups / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.