Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

 • 10 sierpnia 2016
 • wyświetleń: 7841

10. wyprawa Henryka Gajewskiego - szlakiem latarni morskich

Henryk Gajewski z Pszczyny co roku na rowerze pokonuje setki kilometrów, odwiedzając różne zakątki kraju oraz Europy. Tym razem również postanowił aktywnie spędzić lato.

10. wyprawa rowerowa Henryka Gajewskiego - Szlakiem Latarni Morskich - 07-08.2016 · fot. Henryk Gajewski


Jubileuszową, dziesiątą już wyprawę rowerową Henryk Gajewski zaplanował na zwiedzenie polskiego wybrzeża a dokładnie latarni morskich, które są połączone Szlakiem Latarń Morskich biegnącym od Świnoujścia aż do Krynicy Morskiej.

Szlak oferuje zwiedzanie kilkunastu latarni morskich położonych w okolicach przepięknych morskich kurortów, tak więc jego przebycie stanowiło wspaniałą okazję do zwiedzenia większości zakątków polskiego wybrzeża.

Każda latarnia jest inna - budowane były przez Polaków i Niemców, z czerwonej, czasem żółtej cegły. Latarnie posiadają jedno lub dwa światła (w niektórych latarniach można z bliska przyjrzeć się sposobom wysyłania sygnałów świetlnych), są różnych kształtów, różnych wielkości i wysokości. Czynne, wygaszone, zniszczone w czasie wojny ale każda z nich jest wyjątkowa z własną historią.

Szlak obejmuje m.in. obiekty w następujących lokalizacjach:

Świnoujście - najwyższa i jedna z najstarszych latarni.
 • Kikut - bezobsługowa latarnia zbudowana w roku 1962.
 • Niechorze - zbudowana w roku 1866 latarnia ze względu na położenia na 20 metrowym klifie uważana jest za najpiękniejszą latarnię w Polsce.
 • Kołobrzeg - latarnia wzniesiona w 1945 roku w miejscu starej latarni, zniszczonej podczas II Wojny Światowej.
 • Gąski - niewielka, bo zaledwie 50 metrowa latarnia zbudowania w latach 1876 - 78, malowniczo położona wśród pól.
 • Darłowo - latarnia położona praktycznie w linii brzegowej, przez co często narażana jest na szkodliwe działanie morskich fal. Oddana do użytku w roku 1885.
 • Jarosławiec - zbudowana w roku 1935.
 • Ustka - wybudowana w roku 1892 latarnia ma wysokość 22,3 metra i zasięg światła 18 Mm.
 • Czołpino - w Czołpinie latarnia z 1875 roku zdobi wysoką wydmę na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, pomiędzy Rowami a Łebą..
 • Osetnik / Stilo - Stilo, jedna z najmniej dostępnych i jednocześnie najpiękniejszych latarni morskich w Polsce, funkcjonuje od 1906 roku.
 • Przylądek Rozewie - najpopularniejsza z polskich latarni morskich z 1822 roku.
 • Jastarnia - w Jastarni znajduje się jedna z mniejszych latarni morskich polskiego wybrzeża.
 • Góra Szwedów - latarnia wybudowana w roku 1936, swoją działalność zakończyła w latach 80 XX w.
 • Hel - na niebezpiecznym kiedyś Helu latarnie morskie funkcjonowały od średniowiecza. Dziś, helska latarnia rocznik (1942) ma wysokość 41,7 m i zasięg światła 18 Mm.
 • Sopot - w Sopocie jest tyle atrakcji, że nie każdy zauważa tam latarnię morską, Zwłaszcza, że jest ona przebudowanym kominem Instytutu Balneologicznego z lat 1903-1904.
 • Gdańsk - Nowy Port - w Porcie Gdańskim w 1894 roku zbudowano latarnię w kształcie ośmiokątnej wieży, wysoką na 27 m, z ciemnoczerwonej licowanej cegły. Na jej maszcie była tzw. kula czasu wzorowana na kuli londyńskiej. W lecie 1984 roku, latarnię z Portu Gdańskiego zastąpiła ta z Portu Północnego. Nowoczesna niebieska, czworokątna z przeszkloną galerią, skąd widać panoramę Zatoki Gdańskiej. Wewnątrz latarni w Nowym Porcie, jedynej prywatnej latarni w Polsce, jest niewielkie, ale bardzo ciekawe muzeum. Ta wysoka na 31,3 m latarnia jest repliką latarni z Cleveland (Ohio, USA) zbudowaną przez gdańszczan w 1893 roku. We wrześniu 1939 roku w gdańskiej latarni były stanowiska ostrzału polskich placówek na Westerplatte.
 • Gdańsk - Port Północny - latarnia działa od roku 1984 i jest najmłodszą na polskim wybrzeżu. Ze względu na usytuowany w jej wnętrzu kapitanat portu nie jest możliwe zwiedzanie tej latarni.
 • Krynica Morska - odbudowana po wojnie latarnia zainicjowała działanie 1951 roku. Wysoka na 26,5 m latarnia morska, w latach 1957-1997 pełniła także funkcję radiolatarni wysyłając w eter rozpoznawczy sygnał "KM" (wg alfabetu Morse'a).


Przebieg trasy:

20 lipca: Pszczyna - Baranów (przez Mikołów, Gliwice, Pyskowice, Zawadzkie, Dobrodzień, Olesko, Kluczbork, Byczyna). Dystans: 181 km
21 lipca: Baranów - Kościan (przez Kępno, Ostrzeszów, Odolanów, Krotoszyn, Borek Wielkopolski, Dolsk, Śrem). Dystans: 176 km
22 lipca: Kościan - Dobiegniew (przez Grodzisk Wielkopolski, Nowy Tomyśl, Międzychód, Drezdenko). Dystans: 148 km
23 lipca: Dobiegniew - Wolin (przez Choszczno, Suchań, Stargard Szczeciński, Nowogard, Golczewo). Dystans: 173 km
24 lipca: Wolin - Trzęsacz (przez Świnoujście, Międzyzdroje, Wisełka, Międzywodzie, Dziwnów, Dziwnówek, Pobierowo, Pustkowo). Dystans: 119 km
25 lipca: Trzęsacz - Dąbki (przez Niechorze, Trzebiatów, Mrzeżyno, Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Gąski, Mielno, Łazy). Dystans: 140km
26.07.2016r. - Dąbki - Poraj (przez Darłówko, Darłowo, Jarosławiec, Ustka, Czołpino). Dystans: 155 km
27 lipca: Poraj - Jastarnia (przez Wicko, Choczewo, Żarnowiec, Karwia, Jastrzębia Góra, Rozewie, Władysławowo). Dystans: 119 km
28 lipca: Jastarnia - Sobieszewo (przez Juratę, Hel, statkiem do Gdyni, Sopot, Nowy Port, Gdańsk). Dystans: 78 km
29 lipca: Sobieszewo - Grudziądz (przez Mikoszewo, Jantar, Sztutowo, Krynica Morska, Sztutowo, Nowy Dwór Gdański, Malbork, Kwidzyn). Dystans: 192 km
30 lipca: Grudziądz - Oboczna (przez Wabcz, Stolno, Grubno, Żygląd, Zakrzewko, Toruń). Dystans: 89 km
31 lipca: Oboczna - Topola Królewska (przez Ciechocinek, Włocławek, Kowal, Krośniewice). Dystans: 139 km
01 sierpnia: Topola Królewska - Częstochowa (przez Łęczycę, Łódź, Rzgów, Pabianice, Bełchatów, Nową Brzeźnicę). Dystans: 182 km
02 sierpnia: Częstochowa - Pszczyna (przez Blachownię, Konopiska, Miasteczko Śląskie, Tarnowskie Góry, Bytom, Chorzów, Katowice, Mikołów, Tychy). Dystans: 135 km

Czas wyprawy: 14 dni.
Łączny dystans: 2026 km.


Pogoda idealnie dopisała a kondycja i sprzęt jak co roku nie zawiodły.

new / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.