pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 6 lipca 2016
  • wyświetleń: 4607

Zanieczyszczenie powietrza: Pszczyna chce wybudować stację badawczą

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

W ostatnich dniach burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol spotkał się z Bernardem Błaszczykiem, dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Głównym tematem, jakie omawiano były sposoby i możliwości ograniczeń emisji pyłów zawieszonych.

Burmistrz DariuSz Skrobol, RDOŚ, Błaszczyk
Pod koniec czerwca burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol spotkał się z Bernardem Błaszczykiem, dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. · fot. UM Pszczyna


Po publikacji w maju raportu WHO, w którym wiele śląskich gmin znalazło się czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, Pszczyna domaga się systemowych rozwiązań.

- Musimy zjednoczyć samorządy, które same nie poradzą sobie z tak poważnym problemem. Oczekujemy również wsparcia organów administracyjnych najwyższego szczebla - mówił burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

O tym, ze w pojedynkę wojny z zanieczyszczonym powietrzem gminy nie wygrają, świadczą odpowiedzi na list z treścią uchwały intencyjnej, jaki wyszedł z Urzędu Miejskiego. W uchwale poza apelem do władz znalazły się zapisy dotyczące podjęcia systemowych działań oraz wsparcia gmin narażonych na ponadnormatywne zanieczyszczenie powietrza. Otrzymały je organy administracji państwowej, a także 33 gminy wymienione w rankingu. Obecnie spływają odpowiedzi z wolą współpracy. Analiza propozycji, nad którymi głosowali radni z Pszczyny, ma również miejsce w Kancelarii Prezydenta RP oraz w Ministerstwie Środowiska, do którego także trafiła treść pisma. Zwrotną informację nadesłano m.in. z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Żor, Gliwic, Wadowic, Niepołomic.

Podczas spotkania w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska poruszono kwestię budowy nowoczesnej stacji badawczej na terenie Pszczyny.

- Planujemy zakup nowoczesnej stacji, dzięki której będziemy dysponowali realnymi wynikami pomiarów. Inicjujemy spotkania i cały czas szukamy skutecznych rozwiązań, które będziemy wspólnie wdrażali. Mamy świadomość również, że walka z zanieczyszczeniem powietrza wymaga zwiększenia środków finansowych z własnego budżetu. Przygotowujemy lokalny program dopłat do wymiany kotłów, który powinien ruszyć w 2017 roku. Liczę jednak na to, że na Śląsku powstaną podobne, które nie będą wymagały nakładów z budżetów gminnych. Wielu samorządów na to po prostu nie stać - informuje burmistrz.

O współpracy samorządów 7 lipca w Krakowie rozmawiać będą włodarze zainteresowanych gmin. Tego dnia odbędzie się konferencja. Celem spotkania będzie prezentacja działań podejmowane przez władze gmin w Polsce na rzecz ograniczenia poszczególnych źródeł emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz wskazanie potrzebnych zmian w przepisach, które umożliwią podjęcie skutecznych działań.

new / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.