pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 10 czerwca 2016
  • wyświetleń: 14544

Ksiądz z Pszczyny został biskupem w Papui Nowej Gwinei

Pochodzący z Pszczyny 48-letni ksiądz Dariusz Kałuża został biskupem diecezji Goroka w Papui Nowej Gwinei.

Jak podało Radio Watykańskie, ks. Dariusz Kałuża został w czwartek mianowany przez papieża Franciszka MSF ordynariuszem diecezji Goroka w Papui Nowej Gwinei.

Dariusz Kałuża całą formację odbył w Polsce. W 1985 r. po ukończeniu Niższego Seminarium w Częstochowie wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. W zakonnym seminarium w Kazimierzu Biskupim pukończył studia filozoficzne i teologiczne. Jak informuje Radio Watykańskie, Po święceniach kapłańskich w 1993 r. pracował przez trzy lata w parafii w Złotowie. Następnie wyjechał na studia językowe do Wielkiej Brytanii.

Od 1997 r. pracuje w Papui Nowej Gwinei. Był tam m.in. proboszczem dwóch parafii w diecezji Mendi, dyrektorem diecezjalnego centrum formacyjnego dla katechistów, wikariuszem generalnym i administratorem diecezji Mendi. Od 2015 r. jest wikariuszem duszpasterskim w archidiecezji Madang.

Diecezja Goroka, gdzie ks. Kałuża będzie biskupem, została ustanowiona w 1966 r. Na jej terenie mieszka 510 tys. ludzi, w tym tylko 15 tys. katolików. Diecezja ma 9 parafii i pracuje w niej 12 księży.

new / pless.pl, źródło: Radio Watykańskie

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.