pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 6 czerwca 2016
  • 20 czerwca 2016
  • wyświetleń: 18327

[ZDJĘCIA] Nietypowy koncert na pszczyńskim rynku

Wczoraj po raz pierwszy w Pszczynie zorganizowany został Dzień Dawcy Szpiku. Na rynku od godz. 11 do 19 można było zarejestrować się do bazy danych. W ramach wydarzenia na rynku odbyuł się także nietypowy koncert. Wystąpił rockowy zespół Giflof, który zagrał z dachu autobusu. Zapraszamy do galerii zdjęć z koncertu.

Koncert zespołu GIFLOF na pszczyńskim rynku - 19.06.2016 · fot. Andrzej Grynpeter


W Polsce, co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych przeszczepienie szpiku od niespokrewnionego dawcy jest jedyną szansą na pokonanie choroby.

- Nowotwór krwi to bardzo poważna choroba. Szpik pobrany od niespokrewnionego dawcy jest często jedyną szansą na przeżycie. Sam jestem zarejestrowany jako potencjalny dawca. Mam nadzieję, że kiedyś mój szpik uratuje komuś życie, dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców Pszczyny oraz okolic do rejestracji w bazie. Wiem, że pszczyniacy z wielkim zaangażowaniem biorą udział w takich akcjach. Dowodem na to jest olbrzymia frekwencja osób oddających krew podczas akcji Motoserce. Pokażmy znowu, że ludzkie życie jest dla nas najważniejsze - mówił przed wydarzeniem burmistrz Dariusz Skrobol.

DKMS to największa baza potencjalnych dawców komórek macierzystych na świecie, skupiająca 4 mln zarejestrowanych Dawców. W Polce działa od 2008 roku. Z Pszczyny, do tej pory, zarejestrowanych jest 750 osób, a 5 z nich jest "fizycznymi dawcami", którzy pomogli innym w walce z chorobą.

Początkiem czerwca w Urzędzie Miejskim odbyła się konferencja informująca o planowanym w Pszczynie wydarzeniu. Udział w niej wzięła Judyta Gajewska, wolontariuszka DKMS. 5 lat temu zarejestrowała się w bazie, a przed 4 laty została wezwana, by pomóc swojej "genetycznej bliźniaczce". Oddanie komórek macierzystych pomogło wrócić do zdrowia 32-letniej Niemce chorej na białaczkę.

I Dzień Dawcy Szpiku w Pszczynie
Burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol i dawca szpiku - Judyta Gajewska zachęcają do wzięcia udziału w I Dniu Dawcy Szpiku w Pszczynie · fot. BM / pless.pl


Metody oddania szpiku są dwie. W 80% przypadków jest to oddanie komórek macierzystych. - Najpierw należy przejść szereg szczegółowych badań w wybranej klinice. Dopiero wtedy dowiadujemy się, czy możemy być dawcą, czy nie. Co najważniejsze - jeżeli cokolwiek grozi dawcy - nie uruchamia się dalej procedury. Sam zabieg wygląda bardzo prosto - przez 4 godziny jest się przypiętym do wenflonu. Z krwi wytrącają się komórki macierzyste. Po takim poborze krwi Fundacja wysyła dawcę na badania kontrolne - tłumaczy Judyta Gajewska.

Drugą metodą jest pobór szpiku kostnego z talerza kości biodrowej. Wówczas dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. - Obydwie metody są bezinwazyjne. Od momentu istnienia Fundacji nie było bowiem żadnych powikłań po wykonaniu zabiegu - dodaje wolontariuszka DKMS.

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.