Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 14 maja 2016
  • 19 maja 2016
  • wyświetleń: 31993

Pszczyna jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie

Miażdżący dla Pszczyny raport Światowej Organizacji Zdrowia! Nasze miasto jest drugim najbardziej zanieczyszczonym w Europie. Gorsze powietrze jest tylko w Żywcu. Na liście 50 europejskich miejscowości są aż 33 z Polski.

smog, dym
Pszczyna jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. · fot. pless.pl


O tym jak ciężko w Pszczynie oddychać podczas spacerów w okresie grzewczym wiedzą wszyscy. Rzadkością nie są ostrzeżenia przed wychodzeniem z domu, dotyczą one zwłaszcza dzieci oraz osób z kłopotami zdrowotnymi. Jeśli jednak ktoś był zdania, że podobnie jest w innych miejscowościach, to raport przygotowany przez Światową Organizację Zdrowia niestety pokazuje, że Pszczyna jest jednym z najgorszych przykładów związanych z zanieczyszczeniem powietrza nie tylko na Śląsku czy w Polsce, ale w całej Europie.

W przygotowanym raporcie Pszczynę wyprzedza tylko... Żywiec. Za naszym miastem jest bułgarski Dimivtograd. Lepsza sytuacja jest nawet w silnie uprzemysłowionych aglomeracjach. Wiadomość opartą na tych danych podały między innymi największe polskie media.

Raport, WHO, Światowa Organizacja Zdrowia
fot. Światowa Organizacja Zdrowia


W zestawieniu uwzględniono pył zawieszony PM2,5. Ten drobny pył dostaje się bezpośrednio przez płuca do krwi i jest uznawany za najbardziej szkodliwy spośród zanieczyszczeń powietrza. To on powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc, itp.).

Największą emisję pyłów powoduje spalanie węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach i piecach domowych, a w dużych miastach komunikacja. Spalanie odpadów w tych kotłach, które choć jest nielegalne i powoduje poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, jest praktykowane przez niektórych mieszkańców.

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.