Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 13 maja 2016
  • wyświetleń: 4186

Wideo: nowy partner powiatu pszczyńskiego - Anhalt-Bitterfeld

12 maja w Starostwie Powiatowym podpisana została umowa partnerska pomiędzy powiatem pszczyńskim a niemieckim powiatem Anhalt-Bitterfeld. - Od dzisiaj mamy przyjaciół w powiecie Anhalt-Bitterfeld - powiedział starosta pszczyński, Paweł Sadza. - Połączyła nas wspólna historia - podkreślał starosta niemieckiego powiatu, Uwe Schulze.Starosta pszczyński, Paweł Sadza, przewodnicząca Rady Powiatu Pszczyńskiego, Barbara Bandoła oraz starosta Anhalt-Bitterfeld, Uwe Schulze i przewodniczący rady tego powiatu, Veit Wolpert złożyli podpisy na umowie partnerskiej. Celem tej umowy jest wzajemne wspieranie się obu samorządów w rozwoju w obszarach kultury, kształcenia, sportu, społecznych, turystyki, infrastruktury, gospodarki, jak i wspólne budowanie nowoczesnej struktury administracyjnej.

Zanim podpisano dokumenty o współpracy, zaprezentowane zostały filmy przedstawiające oba regiony, nawiązano również do wspólnej historii związanej z rodem Anhalt-Köthen, który władał zarówno Saksonią, jak i Pszczyną.

Starosta pszczyński, Paweł Sadza podkreślił, że oba regiony mają ze sobą wiele wspólnego. - Historia, przedsiębiorczość, środowisko i pozytywne nastawienie do współpracy. To są cztery filary tej współpracy, która stała się formalnym porozumieniem pomiędzy dwoma wspaniałymi regionami - podkreślał starosta pszczyński, Paweł Sadza, dodając, że od dzisiaj mamy w powiecie Anhalt-Bitterfeld przyjaciół.

Umowa Partnerska Anhalt-Bitterfeld - 12.05.2016 · fot. Powiat


Starosta powiatu Anhalt-Bitterfeld zaznaczył, że podpisanie umowy partnerskiej to dopiero początek współpracy. - W partnerstwie ważne jest, żeby się wzajemnie uzupełniać. Podoba nam się jak państwo pracujecie, jak organizowane są szkoły i jak są oddolnie prowadzone inicjatywy. Dla mnie ważne jest, że dzięki tym kilku wspólnym dniom, bardziej zrozumiem Polskę i Niemcy, Pszczynę i Anhalt-Bitterfeld. Możemy na tym świecie żyć w pokoju i przyjaźni tylko wtedy, kiedy będziemy się rozumieli. Dlatego podpisanie umowy partnerskiej jest takim ważnym wydarzeniem. Dla mnie tylko początkiem. Życzę sobie i państwu dobrej współpracy polsko niemieckiej - podkreślał starosta Uwe Schulze.

Przedstawiciele powiatu Anhalt-Bitterfeld spędzą w powiecie pszczyńskim dwa dni, podczas których zapoznają się z systemem kształcenia zawodowego, zobaczą nasze szkoły i pracownie zawodowe, firmy, w których młodzież uczy się zawodu. Poznają także nasz system zarządzania kryzysowego, zobaczą sprzęt, którym dysponuje pszczyńska komenda PSP. Wizyta jest również okazją do poznania atrakcji turystycznych powiatu pszczyńskiego: Muzeum Zamkowego w Pszczynie, zagrody żubrów czy Jeziora Goczałkowickiego.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.