pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 28 kwietnia 2016
  • 4 maja 2016
  • wyświetleń: 14395

[ZDJĘCIA] Pszczyńskie obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja

We wtorek w Pszczynie odbyły się uroczyste obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie. Spod kościoła w rytm muzyki granej przez orkiestrę dętą KWK "Pniówek" zgromadzeni goście udali się pod tablicę pamiątkową przy Urzędzie Miejskim w Pszczynie.

Obchody 225 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja - 03.05.2016 · fot. Andrzej Grynpeter


Pod tablicę pamiątkową starosta pszczyński, Paweł Sadza podkreślał, że 3 maja 1791 roku to jeden z najważniejszych momentów w historii naszego kraju. - 225 lat temu Polska w sposób postępowy i nowoczesny wpisała się w karty historii świata. Nasi przodkowie stworzyli pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. Konstytucję, która stała na straży demokracji i sprawiedliwości, a później przez wiele lat była symbolem walki o niepodległość naszego kraju - mówił starosta, przypominając, że obchody tej uroczystości nie zawsze były możliwe. - Te czasy mamy za sobą. Teraz możemy z dumą i honorem stać na pszczyńskim rynku i oddać hołd twórcom tej konstytucji. Dziękuję wszystkim za liczne przybycie. Nasza wspólna obecność tutaj świadczy o tym, że ten kraj, nasza Ojczyzna jest dla nas wszystkich ważna. - podkreślał.

Obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - 03.05.2016 · fot. Powiat


- Jako kraj możemy pochwalić się jedną z najstarszych i najtrwalszych tradycji konstytucyjnych. Nie ma miejsca w Polsce, gdzie nie mówi się o konstytucji, polskości i patriotyzmie - powiedział burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol.

W uroczystościach wziął udział również I wicewojewoda śląski, Jan Chrząszcz - 3 maja to bardzo ważna data w kalendarzu każdego Polaka. 225 lat temu otworzył się nowy i istotny rozdział w historii naszej Ojczyzny. W tym dokumencie, określanym ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny, zawarta była dusza narodu, a ujęta w nim mądrość imponuje po dzień dzisiejszy. W tak wyjątkowym dniu powinniśmy czuć radość z osiągnięć naszych przodków - zaznaczał.

Dla uczczenia 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja salwę oddali członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie. Po tym samorządowcy, przedstawiciele instytucji i organizacji z powiatu pszczyńskiego, służby mundurowe i przedstawiciele oświaty złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową przy ratuszu.

ups / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.