Wiadomości

  • 4 maja 2005
  • wyświetleń: 1049

Wiosna w szkole

Rok szkolny już zbliża się do końca, cieplejsza pogoda rozleniwia, a w szkole teraz szczególnie dużo pracy, jak zwykle na finiszu. Na szczęście nauka przybiera czasem także nieco inną formę.

Koniec kwietnia przebiegał w naszej szkole – Zespole Szkół nr 2 Publicznym Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II- pod hasłem Dni Kultury Brytyjskiej i Niemieckiej, piątego już Święta Ziemi Pszczyńskiej i Międzygimnazjalnego Konkursu Ekologicznego. W czasie tych imprez młodzież mogła, w sposób zabawowy, udowodnić znajomość nauczanych w gimnazjum języków obcych. Uczniowie przygotowali nowe, zaskakujące inscenizacje starych bajek, np. O Królewnie Śnieżce, czy Czerwonym Kapturku. Szkolna wersja programu „Europa da się lubić” przybliżyła wszystkim zwyczaje państw anglo i niemieckojęzycznych. Finałem obchodów był międzygimnazjalny konkurs wiedzy o kulturze brytyjskiej.

Dla równowagi między tym co zagraniczne, a tym co najbardziej nasze, już po raz piąty odbyło się Święto Ziemi Pszczyńskiej. Tym razem gościem szczególnym była pani Janina Dygaczowi- wdowa po wybitnym folkloryście- profesorze Adolfie Dygaczu.
Nie tylko w sposób zajmujący przedstawiła nam sylwetkę profesora- wychowawcy muzykologów, muzyków i nauczycieli muzyki, związanego z Akademią Muzyczną w Katowicach i Uniwersytetem Śląskim, ale także wygłosiła wykład o pieśni śląskiej. Był on ilustrowany pieśniami w wykonaniu chórzystek, przygotowanych przez panią Jadwigę Furczyk-nauczycielkę muzyki w naszej szkole, nota bene także studentkę profesora Dygacza.

Druga część uroczystości składała się z finału szkolnego konkursu „Historia i Współczesność Ziemi Pszczyńskiej”, połączonego z występami uczniów, wśród których znaleźli się także laureaci konkursu krasomówczego „Z językiem polskim za pan brat”.
Uczestnicy musieli się wykazać rzetelną wiedzą historyczną, odpowiadając na pytania np. o okoliczności włączenia Ziemi Pszczyńskiej do Śląska, ale także znajomością współczesnych realiów, od struktury władzy po imprezy kulturalne odbywające się w naszym mieście. Tym razem w finale zwyciężyła drużyna jednej z klas pierwszych, co daje nadzieję na dalszy udział reprezentacji naszej szkoły w powiatowym konkursie „Ziemia Pszczyńska w Europie Wczoraj Dziś i Jutro”, bierzemy w nim udział od pierwszej edycji i to z wielkim sukcesem.

Na koniec kwietnia przypadł Międzygimnazjalny Konkurs Ekologiczny, co rok przygotowywany przez nauczycielki biologii w naszej szkole. Uczniowie rywalizowali indywidualnie i drużynowo. Różnice między poszczególnymi drużynami były niewielkie, co świadczy o doskonałym przygotowaniu i świadomości ekologicznej naszej młodzieży. Chyba dorośli powinni się trochę poduczyć, żeby nasze otoczenie było takie piękne jak odpowiedzi konkursowiczów.

Maj, tak jak we wszystkich szkołach, przywitaliśmy okolicznościową akademią z okazji 214 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Teraz czeka nas jeszcze Święto Szkoły przypadające na 18 maja- dzień urodzin patrona naszej szkoły- Jana Pawła II.
Podjęliśmy już decyzję jak uczcimy tegoroczne, szczególne święto. Postanowiliśmy przystąpić do akcji „Adopcja na odległość” i w ten sposób zastosować w praktyce przykazanie miłości. Może inne szkoły zdecydują się nas naśladować?

Ewa Kowalska

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.