Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 3 kwietnia 2016
  • wyświetleń: 2765

Goczałkowice współpracują z Plöβberg

Gmina Goczałkowice-Zdrój podjęła uchwałę dotyczącą nawiązania współpracy z niemiecką gminą Plöβberg. Dzięki tej decyzji Goczałkowice mogą pochwalić się posiadaniem kolejnej gminy partnerskiej.

Niemiecka gmina Plöβberg
Niemiecka gmina Plöβberg


Cała historia, zwieńczona przyjęciem uchwały, rozpoczęła się w 2012 roku, kiedy to za pośrednictwem stowarzyszenia Rybackiego "Żabi Kraj" w ramach studyjnej wizyty w Bawarii, została nawiązana nieformalna współpraca ze wspomnianą gminą. Następnie, na przestrzeni kilku minionych lat, odbyły się trzy wizyty poznawcze, dwie strony polskiej oraz jedna rewizyta zachodnich sąsiadów, którzy w sierpniu ubiegłego roku na czele z burmistrzem Plöβberg - Lotharem Müllerem przez kilka dni wizytowali w Goczałkowicach odkrywając najpiękniejsze walory miejscowości i całego powiatu pszczyńskiego.

Niemiecka gmina Plöβberg
Niemiecka gmina Plöβberg


Samo Plöβberg położone jest przy granicy czeskiej w Górnym Palatynacie. Miejscowość o powierzchni 74 km2 liczy sobie nieco ponad 3 tys. mieszkańców, na potrzeby których, na terenie gminy działa ratusz, zatrudniający 32 osoby (w różnym wymiarze godzin), nowa szkoła podstawowa, żłobek prowadzony przez czerwony krzyż dom seniora, ośrodek kultury z salą gimnastyczną oraz 6 straży pożarnych.

Niemiecka gmina Plöβberg
Niemiecka gmina Plöβberg


Niewątpliwym atutem miejscowości jest malownicze usytuowanie w bliskim sąsiedztwie jeziora Groβer Weiher (w dosłownym znaczeniu "duży staw"), wokół którego znajdują się tereny rekreacyjne wraz z ośrodkiem wypoczynkowym. Plöβberg, podobnie jak Goczałkowice, może pochwalić się zaporą wodą, z tą różnicą, że u niemieckich partnerów znajduje się na niej mała elektrownia produkująca prąd. Ponadto, niewielkie Plöβberg dawniej znane było jako ważny ośrodek produkcji szkła i porcelany, co upamiętnia zlokalizowane w budynku ratusza muzeum pieców do wypalania szkła.

Niemiecka gmina Plöβberg
Niemiecka gmina Plöβberg


Jak podkreśla wójt gminy Goczałkowice-Zdrój - Gabriela Placha pozyskanie gminy partnerskiej otworzy przed Goczałkowicami liczne możliwości. - Chcemy przede wszystkim skupić się na wymianie młodzieży. Najpierw młodej kadry strażaków z OSP, później być może uda nam się odwiedzić naszą gminę partnerską z żeńską drużyną piłkarską, którą w Plöβberg również posiadają. Zależy nam na integracji i budowaniu wzajemnej przyjaźni pomiędzy naszymi lokalnymi społecznościami, głównie w dziedzinie sportu, kultury, bezpieczeństwa, turystyki i doświadczeń samorządowych - wyjaśnia.

Niemiecka gmina Plöβberg
Niemiecka gmina Plöβberg


Kolejna wizyta goczałkowickiej delegacji w Niemczech zaplanowana jest na ten rok. Kilkunastoosobowa grupa będzie gościć w Plöβberg w połowie lipca.

BM / pless.pl, źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.