Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 1 kwietnia 2016
  • wyświetleń: 2592

Powiat będzie miał nowego partnera

Łączy nas nie tylko podobieństwo regionów, ale też historia. W maju powiat pszczyński podpisze umowę partnerską z niemieckim powiatem Anhalt-Bitterfeld.

starostowie
Radni jednogłośnie podjęli uchwałę ws. zawarcia umowy partnerskiej z powiatem Anhalt-Bitterfeld. · fot. Powiat


Współpracę oba powiaty rozpoczęły już w połowie ubiegłego roku. To wtedy do Pszczyny przyjechała kilkuosobowa delegacja z Anhalt-Bitterfeld, ze starostą Uwe Schulzem na czele. - Starosta niemieckiego powiatu zaproponował nawiązanie oficjalnego partnerstwa. Ustaliliśmy obszary, w których chcemy współpracować - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Podczas sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego, która odbyła się 30 marca, radni jednogłośnie podjęli uchwałę ws. zawarcia umowy partnerskiej i nawiązania współpracy z niemieckim powiatem. W lutym podobną uchwałę podjęła 55-osobowa Rada Powiatu Anhalt-Bitterfeld.

Przystąpienie do umowy partnerskiej pozwoli na nawiązanie oficjalnej współpracy międzynarodowej w dziedzinach: kultury, oświaty, sportu, gospodarki, turystyki, tworzenia wspólnych projektów oraz budowania kontaktów pomiędzy lokalnymi instytucjami, organizacjami i społecznościami.

starostowie
Starosta powiatu Anhalt-Bitterfeld Uwe Schulze i starosta pszczyński, Paweł Sadza są przekonani, że współpraca przyniesie obu regionom sporo korzyści. · fot. Powiat


- Zarówno dla naszego powiatu jak i powiatu Anhalt-Bitterfeld podnoszenie poziomu szkolnictwa zawodowego jest jednym z kluczowych elementów rozwoju oświaty. Realizacja partnerstwa w tym zakresie stworzy możliwości wymiany doświadczeń i umożliwi realizację nowych projektów pomiędzy placówkami oświatowymi z obu państw - podkreśla starosta Paweł Sadza i dodaje, że w niemieckim powiecie znaleźliśmy bardzo życzliwych nam ludzi, co wróży owocną współpracę.

Powiaty łączy nie tylko podobieństwo w zakresie działania, ale również zasoby turystyczne i historia związana z dynastią Anhalt - niemieckim rodem panującym m.in. w Brandenburgii i Saksonii, władającym także Pszczyną w XVIII i XIX wieku.

Powiat Anhalt-Bittefeld jest oddalony o ok. 650 km od Pszczyny. Liczy ponad 165 tys. mieszkańców. Miastem powiatowym jest miejscowość Köthen. To region rolniczy, ciekawy przyrodniczo, ale także bardzo dobrze rozwinięty gospodarczo, słynie z produkcji odnawialnych źródeł energii, przemysłu chemicznego i motoryzacyjnego. Władze sporą uwagę poświęcają także rozwojowi turystyki.

Podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy powiatami nastąpi w połowie maja w Pszczynie.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.