pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 28 marca 2016
  • wyświetleń: 11452

Historyczna fotografia z Pszczyny: gdzie ci mężczyźni?

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj

Szyk i elegancja - taki styl panował w modzie męskiej w latach dwudziestych minionego wieku. I to nie tylko wśród starszych panów, ale także wśród tych młodszych. W ramach cyklu historycznych ciekawostek prezentujemy zdjęcie kilku elegancko ubranych mężczyzn na pszczyńskim rynku.

rynek, międzywojnie, Pszczyna
Mężczyźni na pszczyńskim rynku w okresie międzywojennym. · fot. z archiwum Stefana Dobiji


W tle powyższego zdjęcia widoczny jest też pomnik, który stał w centralnym punkcie rynku. Wysoki na kilka metrów pomnik początkowo upamiętniał poświęcenie żołnierzy w czasie walk prowadzonych w latach 1870 i 1871.

Rynek
Pomnik na pszczyńskim rynku


Po I wojnie światowej i zmianie granic, w latach dwudziestolecia międzywojennego, został przekształcony w pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego z plakietą portretową (obecnie znajdującą się w zbiorach Muzeum Zamkowego w Pszczynie).

Po II wojnie światowej obelisk przeniesiono na cmentarz Armii Czerwonej w Pszczynie, gdzie - już w znacznie zmienionej formie (szczyt pomnika zdobi dziś krzyż harcerski, a na ścianie od strony wejścia z ul. Chopina umieszczono krzyż) - możemy oglądać go do dziś.

Historyczne fotografie Pszczyny otrzymaliśmy od Czytelników pless.pl. Bardzo dziękujemy za udostępnienie materiałów i zachęcamy do wysyłania zdjęć na adres redakcja@pless.pl lub poprzez formularz wyślij info.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

ups / pless.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.