pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 6 marca 2016
  • 7 marca 2016
  • wyświetleń: 12566

Historia zamordowanego listonosza

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Przeszło 80 lat temu na granicy Ćwiklic oraz Miedźnej miało miejsce tragiczne zdarzenie. Zamordowany został listonosz, a następnie interweniujący leśniczy i policjant. Poniżej publikujemy związane z tym wspomnienia Alfonsa Mrzyka, mieszkańca Pszczyny.

Około roku 1934 na trasie Ćwiklice-Miedźna miało miejsce tragiczne - zbrodnicze zdarzenie, którego przebieg opisuję tak jak jeszcze po 84 latach pamiętam.

Pewnego dnia doręczyciel poczty, czyli listonosz, rozpoczynając służbę, wyjechał na rowerze z Urzędu Pocztowego w Pszczynie w kierunku Ćwiklic. Prawdopodobnie w tym feralnym dniu wiózł większą gotówkę do wypłaty rent. Na wysokości lasu pomiędzy Ćwiklicami a Miedźną został przez cyganów napadnięty i zastrzelony.

Następnie sprawcy tej zbrodni zetknąwszy się z leśniczym, również jego zastrzelili. Doszło do obławy w czasie której zastrzelili jeszcze policjanta. Cyganie - zbrodniarze zostali jednak schwytani i osądzeni w byłym Sądzie Grodzkim w Pszczynie.

To zdarzenie tak bardzo utkwiło mi w pamięci, gdyż mój ojciec Franciszek był długoletnim listonoszem właśnie w Miedźnej i tę 9-kilometrową trasę na rowerze przemierzał. Los chciał, że w przeddzień tego tragicznego zdarzenia został przeniesiony do obsługi wsi Wisła Wielka, przez co uniknął niechybnej śmierci.

Alfons Mrzyk
28.02.2016


Czekamy na Wasze ciekawostki

W naszym cyklu "Historyczne ciekawostki" chcemy pokazać, że historia nie opiera się wyłącznie na datach i wielkich wydarzeniach. Zachęcamy do podzielenia się wspomnieniami Waszych dziadków i babć, a także do przesyłania starych fotografii za pomocą formularza wyślij info.


Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

new, BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.