pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 20 grudnia 2015
  • wyświetleń: 978

Przedszkolaki w Centrum Edukacji

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przedszkole Publiczne nr 4 w Pszczynie" podaj

W środę, 2 grudnia przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 4 uczestniczyły w "lekcji regionalizmu na żywo" odbywającej się w Żorskim Centrum Edukacji Regionalnej, której tematem było "Spotkanie z górnikiem - najczarniejszym zawodem świata".

Przedszkolaki z PP 4 w Żorskim Centrum Edukacji Regionalnej - 2.12.2015 · fot. Przedszkole Publiczne nr 4


Podczas zajęć dzieci zapoznane zostały z galowym strojem górnika oraz z czako(czapką górnika) z pięknymi pióropuszami o różnych kolorach. Została również przybliżona praca w kopalni oraz tradycje i przesądy górnicze. Omówiono i pokazano tradycje i zwyczaje górników obchodzone w dniu ich święta - Barbórki.

Wszystkie dzieci uczestniczyły w zabawach i tańcach z Karlikiem i Karolinką. Chłopcy mieli na głowach czako z pióropuszami i zdawali "egzamin" na "prawdziwego górnika" wożąc węgiel drewnianym wózkiem, a następnie byli pasowani na górnika prawdziwą górniczą szpadą. Dziewczynki natomiast miały na głowach wianki i zdawały "egzamin" na prawdziwą "gospodynię" smarując chleb smalcem, a następnie sprzątając po skończonej pracy.

Była również wizyta w zainscenizowanej kopalni, gdzie dzieci spotkały Skarbnika- dobrego ducha kopalni, który wraz ze św. Barbarą strzeże górników pod ziemią. Utrwalenie zdobytej wiedzy odbyło się poprzez warsztaty muzyczne i plastyczne, w których dzieci chętnie uczestniczyły.

Na zakończenie zostaliśmy poczęstowani chlebem ze smalcem, który okazał się nie lada smakołykiem. W Żorskim Centrum Edukacji gościliśmy już po raz drugi - jest to miejsce godne polecenia. Lekcje i warsztaty artystyczne prowadzą nauczyciele wychowania przedszkolnego i kształcenia zintegrowanego. Podczas zajęć realizowane są wytyczne Podstawy Programowej. Specjaliści od regionalizmu przekazują uczestnikom wiedzę z zakresu tradycji i obrzędowości Górnego Śląska.

Publiczne Przedszkole nr 4

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Przedszkole Publiczne nr 4 w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przedszkole Publiczne nr 4 w Pszczynie" podaj