pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

 • 14 grudnia 2015
 • wyświetleń: 5471

Nagrody w dziedzinie kultury

W sobotę w Pszczyńskim Centrum Kultury rozdano Nagrody Burmistrza Pszczyny w Dziedzinie Kultury. Tegorocznymi laureatami zostali Renata Zborowska, Dariusz Rott, Marcin Staszek, Ewa Chlebek, Adam Baron oraz Zespól Folklorystyczny Wiślanie z Wisły Małej. Prezentujemy obszerne profile laureatów stanowiące uzasadnienie przyznania nagrody.

Nagrody Burmistrza Pszczyny w Dziedzinie Kultury - 12.12.2015 · fot. UM Pszczyna


Renata Zborowska
Renata Zborowska jest inicjatorką wielu przedsięwzięć kulturalnych. Swoje pasje i zainteresowania - w szczególności poetyckie i muzyczne - potrafi wcielić w życie, wykazując się doskonałymi umiejętnościami organizacyjnymi. Skupia wokół siebie i realizowanego zadania wiele osób: dzieci, młodzież, dorosłych, seniorów. Angażuje ich bezpośrednio do pracy twórczej. Poza umiejętnościami organizacyjnymi wykazuje talent artystyczny. W organizowanych imprezach śpiewa i recytuje poezję. Efektem jej pracy jest integracja ludzi wokół sztuki, rozwijanie ich talentów artystycznych, realizacja potrzeb obcowania ludzi z kulturą.

Na uznanie zasługuje też fakt, że organizowane przez Panią Renatę Zborowską wieczory poezji stanowią cykl spotkań (od 2011 r. zrealizowano 40. spotkań), które na stałe wpisały się w kalendarz pszczyńskich imprez kulturalnych. W ostatnim roku zorganizowała: 11. imprez poetycko-muzycznych "Muzyka i poezja pod 13", 8 imprez poetycko-muzycznych "Dzieci - dzieciom", cykl "Zapraszamy do śpiewania" - 5 spotkań, koncerty: charytatywny na rzecz Hospicjum św. Ojca Pio, 2. koncerty na Jarmarku świątecznym, promocję tomiku poetyckiego Janiny Góreckiej. Chętnie, z dużym zaangażowaniem wspiera inne wydarzenia kulturalne, np. "Konkurs pięknego czytania", "Narodowe czytanie" - imprezy organizowane przez Bibliotekę w 2015 r. oraz "I Noc teatru" i "I małą noc teatru" - imprezy organizowane przez PCK-ult i Koło teatralne "take tam...".


Dariusz Rott
Od ponad piętnastu lat - dzięki inicjatywom Prof. Dariusza Rotta - postać i twórczość poety Wacheniusa na trwale są obecne w Pszczynie. Teksty Wacheniusa - w tym opublikowane po kilku wiekach od pierwodruków w pszczyńskiej oficynie Hymny moje domowe, utwór napisany prawdopodobnie w Pszczynie - reprezentują niezwykle interesujący przykład protestanckiego piśmiennictwa śląskiego. W 2005 roku Prof. Rott opublikował książkę zatytułowaną "Hymny moje domowe" Piotra Wacheniusa. Przyczynek do dziejów braci czeskich na Śląsku wraz z tekstem utworu. Recenzent - prof. dr hab. Marek Skwara - pisał o tej publikacji: "Otrzymaliśmy pracę ważną, poszerzającą naszą wiedzę na temat kultury staropolskiej. Jest to jednocześnie tomik znakomicie wydany, rarytas bibliofilski, który przyczyni się do przetrwania w naszych bibliotekach zbioru poetyckiego Piotra Wacheniusa.

Od 18 kwietnia 2008 r., prof. Dariusz Rott zasiada jest członkiem Rady Programowej Muzeum. W 2009 r. w Pszczynie opublikowano książkę Katarzyny Bizackiej pt. Historia baranów Jana Kupca z Łąki. Przyczynek do dziejów polskiego kręgu kulturowego na Śląsku. To zmieniona wersja pracy magisterskiej napisanej pod kierunkiem Prof. Dariusza Rotta i obronionej na Wydziale Filologicznym UŚ, w setną rocznicę śmierci poety. Prof. Rott jest także autorem wstępu do tomu szóstego serii Perły słowa polskiego na Ziemi Pszczyńskiej pt. Instrukcje rajców miejskich Pszczyny z XVII wieku (Pszczyna 2013). Od 1997 roku jest redaktorem serii wydawniczej "Biblioteka Pallas Silesia", w której m. in. w 1999 r. wydawano Hymny moje domowe Piotra Wacheniusa w wyborze wstępie i opracowaniu Zbigniewa Kadłubka i Dariusza Rotta oraz wznowiono w edycji bibliofilskiej z okazji X Dialogów Muzyki i Poezji "Plesna Civitas". Należy dodać, że obok Aleksandra Spyry Prof. Dariusz Rott był inicjatorem tej imprezy zainaugurowanej w 1997 roku.

Od 2011 roku Prof. Dariusz Rott przewodniczy Radzie Naukowej Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej. Wspólnie z Prof. Jackiem Lyszczyną redaguje od wielu lat Słownik pisarzy śląskich. Kilkakrotnie również prowadził lub współprowadził spotkania z młodzieżą na terenie Muzeum. - ostatnio 23 kwietnia (Międzynarodowe Święto Książki) 2015 r., organizując warsztaty dla dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Piekarach Śląskich.

W latach 2014 -2015 prof. D. Rott był redaktorem naczelnym miesięcznika społeczno-kulturalnego "Śląsk". Na łamach miesięcznika odnotowywana są pszczyńskie wydarzenia kulturalne, a 22 listopada 2014 r. w Muzeum Prasy Śląskiej odbyło się uroczyste kolegium redakcyjne "Śląska" z okazji jubileuszu 30-lecia "Pszczyńskiego Niezależnego Orędownika Kulturalnego".

W Indeksie zawartości "Pszczyńskiego Niezależnego Orędownika Kulturalnego" Prof. Dariusz Rott jest wymieniany kilkakrotnie, a w przygotowanej przez Adama Gawrona Bibliografii polskich wydawnictw zwartych o Ziemi Pszczyńskiej, opublikowanej w 2014 r., odnotowano osiem pozycji bibliograficznych jego autorstwa lub współautorstwa (co sytuuje prof. Rotta w pierwszej dziesiątce autorów).


Marcin Staszek
Mieszkaniec Ćwiklic Marcin Staszek wystąpił w szóstej edycji programu The Voice of Poland, emitowanym na antenie TVP 2. Wokalista, gitarzysta członek zespołu, Formacja Muzyczna Sway, obdarzony niezwykłą skalą głosu. Szkoli swój warsztat wokalny w Studio Piosenki i Rehabilitacji Głosu 'VoicePless' - Certyfikowane Studio Międzynarodowe Stowarzyszenie Sztuki Wokalnej "Natural Voice Perfection" w Pszczynie. Laureat wielu ogólnopolskich festiwali. Marcina Staszka można było usłyszeć m.in. podczas tegorocznych Dni Pszczyny, brał też udział w innych programach telewizyjnych. Startował m.in. do "X-Factora".


Ewa Chlebek

Nauczyciel Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej od 2000 roku, a wcześniej przez wiele lat nauczyciel Ogniska Muzycznego w Pszczynie.Opiekun koła wokalnego, które działa między innymi w I LO im. B. Chrobrego w Pszczynie. Oprócz prowadzenia zajęć wokalnych pani Ewa od wielu lat przygotowuje swoich uczniów do wielu ważnych wydarzeń jakie odbywają się w powiecie takich jak:
 • coroczne obchody rocznicowe wybuchu II wojny światowej, które odbywają się cmentarzu wojennym "Pod Trzema Dębami" w pszczyńskim parku
 • uroczystościach z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, które organizowane były na pszczyńskim rynku.
 • uroczystość wręczenia Laurów Przedsiębiorczości, które odbywają się w pszczyńskim Zamku,
 • ważnych uroczystości szkolnych w I LO im. B. Chrobrego w Pszczynie dla społeczności tejże szkoły,


Pani Ewa Chlebek ma również duży wkład w oprawę muzyczno-wokalną corocznego koncertu świątecznego z okazji Świąt Bożego Narodzenia, który odbywa się w auli I LO im. B. Chrobrego w Pszczynie i w którym udział biorą zaproszeni goście oraz rodzice. W październiku 2014 r. pani Ewa Chlebek przygotowała uroczyste powiatowe obchody Święta Edukacji Narodowej w auli I LO im. B. Chrobrego w Pszczynie podczas, których obecna była ówczesna Pani Minister Edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Jej podopieczni występują również podczas jarmarku świątecznego na pszczyńskim rynku, który corocznie organizuje Pszczyńskie Centrum Kultury.

W sierpniu 2015 r. podczas Dni Pszczyny na dużej scenie wystąpiły dziewczęta z koła wokalnego pani Ewy Chlebek. Pani Ewa Chlebek wraz ze swoimi podopiecznymi ma na swoim koncie liczne sukcesy.
 • W październiku 2014 r. Julia Parszewska zwyciężyła w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Aktorskiej SENTYMENTY.
 • W 2012 r. Monika Mendrok zdobyła Grand Prix (Beskidzką Okarynę) w kategorii 18-24 lata podczas XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Aktorskiej dla Dzieci i Młodzieży - SPIEWANKO w Bielsku-Białej
 • W 2012 r. Patrycja Kubacka wyśpiewała I miejsce w kategorii 18-24 lat podczas XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Aktorskiej dla Dzieci i Młodzieży w Bielsku-Białej - ŚPIEWANKO
 • W październiku 2011 r. Patrycja Kubacka wygrała Sentymenty
 • W 2011 r. Patrycja Kubacka zdobywa wyróżnienie podczas XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Aktorskiej dla Dzieci i Młodzieży w Bielsku-Białej - ŚPIEWANKO,
 • w kategorii 17-21 lat.
 • W 2010 r. Monika Mendrok zdobywa wyróżnienie podczas XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Aktorskiej dla Dzieci i Młodzieży w Bielsku-Białej - ŚPIEWANKO,
 • w kategorii 17-21 lat.
 • W 2003 r. Alicja Mazur - wygrała "Sentymenty"
 • W 2001 r. Alicja Mazur zdobywa II nagrodę w VI Konkursie Młodych Talentów w Bielsku-Białej. W tym samym konkursie wyróżnienie zdobywa Anna Marek.
 • W 2001 r. w Sosnowcu Alicja Mazur wystąpiła w koncercie laureatów X Jubileuszowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej.
 • W 2000 r. Alicja Mazur Zdobyła wyróżnienie w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Wygraj Sukces" w Tarnobrzegu. Podczas tego samego festiwalu wyróżnienia uzyskali: Anna Marek, Adam Przybyła a nominację do półfinału uzyskały Anna Pokorny i Alicja Mazur.


Ewa Chlebek w znaczący sposób przyczyniła się do organizacji uroczystego koncertu z okazji Jubileuszu 15-lecia POPP, który miał miejsce w auli I LO im. B. Chrobrego w Pszczynie w dniu 19 listopada 2015 r. W koncercie wystąpili byli i obecni jej uczniowie, którzy z sukcesami reprezentowali i nadal reprezentują Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie na licznych konkursach i przeglądach piosenki na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Pani Ewa Chlebek to bardzo dobry i kreatywny nauczyciel. Jest rzetelna, twórcza i otwarta na ciekawe inicjatywy.


Adam Baron
Adam Baron jest nauczycielem Ogniska Muzycznego w Pszczynie z 21-letnim stażem pracy. Na szczególne podkreślenie zasługuje jego ogromne zaangażowanie w organizację i prowadzenie pierwszej w Pszczynie Młodzieżowej Orkiestry Rozrywkowej. Początkowo orkiestra działała pod patronatem Pszczyńskiego Centrum Kultury, a od 2006 r., przy Ognisku Muzycznym w Pszczynie.

Orkiestra jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na szczeblu wojewódzkim, takich jak "Estrada młodych" oraz międzynarodowym m.in. "Złota lira". Pod kierunkiem Adama Barona Orkiestra brała udział w różnych uroczystościach i imprezach organizowanych przez Urząd Miejski, np.: "Dni Pszczyny", "Piknik pszczyński", "Święto flagi", "Marsz dla życia" itp. Pan Adam Baron bardzo chętnie angażuje się również w działanie na rzecz instytucji charytatywnych dając wraz ze swoimi uczniami koncerty dla domu opieki społecznej, dla koła diabetyków oraz innych organizacji społecznych. 30 października 2015 roku orkiestra wystąpiła z koncertem w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Pszczynie.

W roku 2012 wyjechał z orkiestrą do Bad Segeberg w Niemczech, gdzie wspólnie z młodzieżą Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego występowali dając kilka koncertów i biorąc udział w warsztatach dla młodych muzyków. Jako wielki pasjonat orkiestr dętych był pomysłodawcą koncertów tych orkiestr na pszczyńskim rynku, które w ramach międzynarodowego festiwalu orkiestr dętych "Złota lira" na dobre zadomowiły się w kalendarzu imprez kulturalnych Pszczyny. Oprócz zaangażowania zawodowego w działalność muzyczną w przekazywaniu swoich umiejętności młodemu pokoleniu na terenie miasta i powiatu pełni również społecznie funkcję przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia Edukacji Artystycznej.Zespól Folklorystyczny Wiślanie z Wisły Małej
Zespół "Wiślanie" z Wisły Małej obchodzi w tym roku jubileusz 20 -lecia działalności. Corocznie uczestniczy w różnych przeglądach, festiwalach folklorystycznych, na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim, międzynarodowym, gdzie zdobywa nagrody i wyróżnienia. Dwukrotnie reprezentował województwo śląskie na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Obecnie zespół w swoim repertuarze ma pieśni świeckie, ludowe, pieśni z historycznego terenu ziemi pszczyńskiej oraz pieśni kościelne. Członkinie zespołu występują w oryginalnych strojach otrzymanych od najstarszych mieszkanek wsi.

ups / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.