pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 4 grudnia 2015
  • 10 grudnia 2015
  • wyświetleń: 8818

Debatowali o likwidacji gimnazjów

W jaki sposób cofnięcie obowiązku szkolnego dla sześciolatków wpłynie na organizację edukacji w gminie? Co się stanie, gdy zostaną zlikwidowane gimnazja? - to kluczowe pytania, jakie zadawali sobie uczestnicy wtorkowej debaty oświatowej "Razem dla gimnazjów i sześciolatków".

Debata Oświatowa w Urzędzie - 8.12.2015
Debata Oświatowa w Urzędzie - 8.12.2015 · fot. UM Pszczyna


Debata zorganizowana przez Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Pszczynie oraz Burmistrza Pszczyny, przyciągnęła przede wszystkim samorządowców, dyrektorów placówek oświatowych oraz nauczycieli. Wśród panelistów byli Sławomir Broniarz - prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Barbara Sopot-Zembok - zastępca burmistrza Pszczyny, Barbara Worek - dyrektor Publicznego Przedszkola nr 4 w Pszczynie, Damian Cieszewski - dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 2 w Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie, a także Danuta Kołacińska - nauczycielka Gimnazjum w Goczałkowicach - Zdroju.

Debata Oświatowa w Urzędzie - 8.12.2015
Debata Oświatowa w Urzędzie - 8.12.2015 · fot. UM Pszczyna


Dyskusję poprowadziła Dorota Obidniak - koordynatorka ds. współpracy międzynarodowej i krajowej ZG ZNP w Warszawie. Debata miała charakter otwarty, dlatego w każdej chwili uczestnicy mogli zadawać pytania i wyrażać swoje komentarze. Swoje zdanie wyrazili również absolwenci gimnazjów.

Na początku sytuację w gminie Pszczyna, która może zaistnieć w wyniku planowanych przez rząd zmian, przedstawiła Barbara Sopot -Zembok, która opowiedziała o możliwych scenariuszach. W przypadku cofnięcia obowiązku szkolnego dla sześciolatków w Pszczynie w roku szkolnym 2016/2017 do klas pierwszych pójdzie 68 siedmiolatków - dzieci, których obowiązek szkolny w tym roku został odroczony.

Debata Oświatowa w Urzędzie - 8.12.2015
Debata Oświatowa w Urzędzie - 8.12.2015 · fot. UM Pszczyna


Według obowiązujących obwodów szkolnych te 68 dzieci uczęszczać powinno do 17 szkół podstawowych, tak więc teoretycznie będą to klasy 2 - 3 osobowe. Około 600 przyszłorocznych sześciolatków pozostanie w przedszkolach, a tym samym zabraknie tych miejsc dla dzieci trzyletnich. Likwidacja gimnazjów spowoduje natomiast konieczność likwidacji oddziałów przedszkolnych w zespołach szkolno-przedszkolnych i szkołach, co spowoduje kolejne zmniejszenie ilości miejsc w przedszkolach. W roku szkolnym 2015/2016, gdy sześciolatki poszły do szkół, w gminie Pszczyna, po raz pierwszy od wielu lat, wszystkie chętne dzieci zostały przyjęte do przedszkoli i gdyby sześciolatki nadal były objęte obowiązkiem szkolnym, miejsc w gminnych przedszkolach starczyłoby dla wszystkich.

To sygnały niepokojące dla samorządowców, którzy wiedzą, że to na nich spadnie obowiązek wprowadzenia bardzo kosztowych i w obecnej unormowanej sytuacji w szkolnictwie niezrozumiałych zmian.

Debata Oświatowa w Urzędzie - 8.12.2015
Debata Oświatowa w Urzędzie - 8.12.2015 · fot. UM Pszczyna


Wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele gminy Żarki. W Żarkach kilka lat temu za pieniądze ze środków europejskich i kredyt wybudowano nowy budynek gimnazjum. W wyniku planowanych likwidacji, może okazać się, że zanim zostanie przez gminę spłacona ostatnia rata kredytu, gimnazjum już nie będzie. Sporo mówiło się także o konsekwencjach i zmianach w programach nauczania, zastanawiano się także na tym, co zrobić z całą infrastrukturą, która pozostanie po likwidowanych szkołach.

Debata miała na celu rozpoczęcie rozmowy i uświadomienie społeczeństwu skutków wiążących się z planowanymi zmianami. Dzisiaj nikt nie mówi o szczegółach. Środowisko oświatowe jest zdezorientowane. Na szczeblu samorządu lokalnego obawy dotyczą szybkiego przeorganizowania struktury oraz sposobu sfinansowania nowych zadań.

- Obawiam się kosztów i konsekwencji proponowanych zmian. W 2016 roku po raz kolejny może zabraknąć miejsc w przedszkolach, może nam się zmniejszyć subwencja oświatowa o ok. 3,5 mln, a kilkunastu nauczycieli może stracić pracę. Nastąpi także zamieszanie organizacyjne - o swoich obawach mówił burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

BM / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.