pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 22 listopada 2015
  • wyświetleń: 6457

Wyjazd PZS 2 do Strasburga - zdjęcia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj

Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie podzielili się wrażeniami z wyjazdu do Strasburga i spotkania z młodzieżą innych europejskich państw. Wyjazd był nagrodą za wygraną w konkursie zorganizowanym przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce.

Wyjazd uczniów PZS nr 2 do Strasburga · fot. PZS nr 2


Wycieczka była nagrodą za zwycięstwo w konkursie EUROSCOLA, w ramach którego młodzi filmowcy nakręcili filmik przedstawiający korzyści płynące dla naszego miasta, regionu i szkoły z członkostwa w Unii Europejskiej. Autorami zwycięskiego filmu są: Daniel Wacławik - montażysta, Angelika Kapias - operator kamery oraz Aurelia Grabowska i Sandra Jacek - reporterki, którzy przeprowadzili wywiady z dyrektorem swojej szkoły, starostą pszczyńskim, burmistrzem Pszczyny, nauczycielką oraz uczniami.

Uczniowie z Pszczyny w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu spotkali się ze zwycięzcami EUROSCOLI z innych krajów Unii Europejskiej oraz wzięli udział w obradach, podczas których dyskutowano o przyszłości Europy. Do tego mieli okazję zwiedzić Strasburg i Alzację.

Mateusz Szczotok przedstawiał młodzieży z 20 innych państw nasz kraj oraz swoją szkołę. - Podzieliliśmy się na międzynarodowe grupy, które zajmowały się problematyką UE. Później zebraliśmy się w sali plenarnej i zasiedliśmy na miejscach europosłów, gdzie mogliśmy zadawać pytania naszym reprezentantom i głosować. Zwieńczeniem obrad było odśpiewanie hymnu UE i przemarsz z flagami państw członkowskich. Nie każdy niósł flagę swojego państwa, co symbolizowało wspólnotę i brak uprzedzeń - relacjonuje Mateusz Szczotok.

Podsumowanie wyjazdu PZS nr 2 do Strasburga · fot. Powiat


Nasi uczniowie wspólnie z kolegami z innych państw omawiali takie tematy, jak zatrudnienie młodych ludzi, pomoc przez UE innym państwom, ochrona środowiska, czy kształtowanie krytycznej opinii publicznej przez media. Obrady trwały niemal 10 godzin z przerwą na obiad, który serwowali szefowie kuchni Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Anna Świtlik, koordynatorka projektu podkreśla, że uczestnicy wyjazdu spisali się na medal jako reprezentanci polskiej młodzieży. - To, jak się tam zaprezentowali, to ich ogromny sukces. Zaprezentowali swoją wiedzę, świetny poziom języka angielskiego i kulturę osobistą - byli najlepszą wizytówką polskiej młodzieży - mówiła Anna Świtlik podczas spotkania, na które młodzież zaprosiła osoby, które przyczyniły się do powstania zwycięskiego filmu.

- Wyjazd pozwolił nam zobaczyć malownicze zakątki Francji oraz poznać uczniów z innych państw, dzięki czemu mogliśmy wykazać się naszą znajomością języków. Myślę, że zmotywowało nas to do rozwijania swoich możliwości językowych. Jesteśmy dumni, ponieważ staliśmy się bardziej świadomymi obywatelami UE i mamy nadzieję, że nasza szkoła powtórzy ten sukces za dwa lata - podsumowała przedstawicielka grupy.

Prezentacja uczniów wywarła spore wrażenie na gościach. - Wiedzieliśmy, że mamy świetnych uczniów w szkołach powiatowych, bo znamy wyniki waszych egzaminów. Ale to co dziś zobaczyliśmy, napawa mnie dumą. Pokazaliście przez pryzmat swojego zaangażowania, że trzeba być ponad standard - mówił starosta pszczyński, Paweł Sadza, który wspólnie z zastępca burmistrza, Barbara Sopot-Zembok oraz dyrektorem PZS nr 2, Piotrem Cyganem, wręczył uczestnikom wyjazdu certyfikaty uczestnictwa w EUROSCOLI.

źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PZS nr 2

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj