pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 18 listopada 2015
  • 20 listopada 2015
  • wyświetleń: 31411

Archiwalny film z Pszczyny z 1998 roku przedstawiający dzisiejsze Koszary Ułańskie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne zdjęcia" podaj

Ten film to prawdziwa gratka! Dzięki Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej dotarliśmy do archiwalnego materiału wideo nakręconego w 1998 roku! To szansa zobaczyć jak bardzo zmieniła się Pszczyna w ciągu ostatnich 17 lat.

Film nakręcono jesienią 1998 roku. Przedstawia przede wszystkim Koszary Ułańskie, które rok wcześniej w katastrofalnym stanie zostały przekazane Agencji Rozwoju i Promocji. Obiekt wydawał się już być ruiną i patrząc na dzisiejszy wygląd tego budynku aż ciężko to sobie wyobrazić.

Na filmie zobaczymy również część śródmieścia Pszczyny. Zachowały się fragmenty nagrania pokazujące ulicę Kopernika (jeszcze bez budynku z "Biedronką"!) i szkołę - "samochodówkę". Na wideo można jeszcze zaobserwować coś więcej niż tylko miejsca. Zobaczcie jakie samochody były najpopularniejsze w mieście w 1998 roku i jak ubierali się mieszkańcy Pszczyny. Zachęcamy do obejrzenia!Przy okazji warto przytoczyć historię Koszar Ułańskich. Budynek powstał w 1864 roku. Początkowo znajdowały się w nim koszary dragonów pruskich ze stajniami. W 1921 roku, gdy ziemia pszczyńska była już polska, koszary były użytkowane jako "ułańskie". Od połowy lat 20. stacjonował w nich 3. Szwadron 3. Pułku Ułanów Śląskich z Tarnowskich Gór.

Po II wojnie światowej budynek koszar został nadbudowany o jedną kondygnację i przekształcony w placówkę oświatową. Stajnie wraz z ujeżdżalnią były natomiast użytkowane jako magazyny produktów rolnych i składnica maszyn rolniczych.

W latach 90. część obiektu wykorzystywana była przez firmę Holduct, a po przejęciu koszar w 1994 roku przez Administrację Zasobów Komunalnych funkcjonowały tam stoiska targowe.

Koszary Ułańskie - 9.11.1998 · fot. ARiP Pszczyna


W 1998 roku gmina Pszczyna przekazała obiekt w zarządzanie Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. W lutym 2002 roku otwarty został wyremontowany za ponad 1 mln zł pasaż handlowy w prawym skrzydle Koszar Ułańskich.

Kompleksowego projekt modernizacji Koszar Ułańskich spółka przedstawiła w 2011 roku. We wrześniu 2014 roku oddano do użytku wyremontowaną hale główną, której aranżacja przypomina miejską uliczkę. W marcu 2015 roku na tyłach obiektu powstały zadaszone stoiska przeznaczone pod sprzedaż płodów rolnych i wyrobów lokalnych. Lewe skrzydło, które aranżacją nawiązuje do prawego, oddano do użytku we wrześniu 2015 roku.

Ostatnią fazą modernizacji Koszar Ułańskich będzie przebudowa placu od strony ul. Kopernika. Obecnie sprzedaż prowadzona jest tu pod gołym niebem. Tak obiekt prezentuje się dziś:

Koszary Ułańskie - 11.2015 · fot. ARiP Pszczyna


Apel do czytelników pless.pl

Jesteście w posiadaniu archiwalnych nagrań w formie cyfrowej lub na kasetach VHS przedstawiających naszą gminę i którymi chcielibyście się podzielić z innymi mieszkańcami Pszczyny?

Prosimy o przesłanie cyfrowych wideo na adres redakcja@pless.pl lub zapraszamy z kasetami do naszej redakcji (Pszczyna, ul. Bielska 10), pomożemy zdigitalizować (przegrać na nośnik cyfrowy) archiwalne wideo.


Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

new / pless.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.