pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 16 listopada 2015
  • 26 listopada 2015
  • wyświetleń: 5872

Nowa książka o rodzie Hochbergów

W tym roku na rynku wydawniczym pojawiła się nowa książka o rodzie Hochbergów. Nosi tytuł "Działalność społeczno-kulturalna książąt pszczyńskich von Hochberg na Górnym Śląsku w XIX wieku." Jej oficjalna premiera odbyła się 25 listopada w pszczyńskim ratuszu w Pszczynie w trakcie spotkania z autorką - dr Martą Salą.

Jan Henryk XI
Jan Henryk XI · fot. wikipedia.org


Książka opisuje pochodzenie rodu i jego przeszłość. W sposób szczegółowy przedstawia sylwetki Jana Henryka X i Jana Henryka XI von Hochberg. Sięgając po "Działalność społeczno-kulturalna książąt pszczyńskich von Hochberg na Górnym Śląsku w XIX wieku.", dowiemy się równie dużo o ich dobrach, ale także o podejściu do problemów narodowościowych w naszym regionie.

Podczas lektury czytelnik uzyska informacje o pomocy socjalnej i opiece społecznej świadczonej na rzecz pracowników dóbr książęcych. Przeczytamy między innymi o tworzonych szpitalach, uzdrowiskach, sierocińcach i domach starców. Osobne rozdziały poświęcono polityce wyznaniowej i oświatowej, a także mecenatowi kulturalnemu.

Spotkanie z autorką odbyło się w dniu 25 listopada o godzinie 17.00 w sali sesyjnej pszczyńskiego ratusza. Prezentacja wydawnictwa połączona była z prelekcją autorki na temat powstawania książki i jej tematyki.

Marta Sala
Marta Sala - autorka książki "Działalność społeczno-kulturalna książąt pszczyńskich von Hochberg na Górnym Śląsku w XIX wieku." · fot. UM Pszczyna


Autorka - dr Marta Sala - ukończyła studia historyczne na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. W 2012 r. uzyskała na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach stopień doktora na podstawie rozprawy: "Działalność społeczno - kulturalna książąt pszczyńskich von Hochberg na Górnym Śląsku w XIX wieku". Jej zainteresowania badawcze obejmują dzieje społeczne i kulturalne XIX stulecia. Szczególnie interesuje się historią krajów niemieckojęzycznych oraz tematyką śląską. Jest autorką książki pt. "Bertha von Suttner (1843 - 1914). Życie i działalność na rzecz pokoju" oraz kilku artykułów opublikowanych w czasopismach i pracach zbiorowych.

new / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.