pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 2 listopada 2015
  • wyświetleń: 6302

Inwestycje za 7 milionów złotych

Ponad 7 mln zł kosztowały dwie, dopiero co ukończone największe inwestycje powiatu pszczyńskiego w tym roku. Zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych oraz współpracy powiatu z gminami.

schetynówki
Odbiór przebudowanej ul. Górnośląskiej w Gilowicach i Pszczyńskiej w Woli. · fot. Powiat


27 października odbył się odbiór dwóch najważniejszych w tym roku inwestycji - przebudowy ciągu komunikacyjnego drogi powiatowej - ul. Górnośląskiej w Gilowicach i Pszczyńskiej w Woli oraz przebudowy ul. Zawadzkiego w Golasowicach oraz remontu ul. Kasztanowej i Wiejskiej w Jarząbkowicach.

Droga z Gilowic do Woli została przebudowana na odcinku 2,5 km. Na odcinku do skrzyżowania z ul. Międzyrzecką ma szerokość 6 m, natomiast do Kopalnianej - 7,5 m. Wykonawca - firma Drogród - zbudował też kanalizację deszczową, wyremontował 750 m chodników i wybudował 240 m nowych chodników. Na przebudowanym odcinku odnowiono siedem przejść dla pieszych - w tym dwa interaktywne, które zostały wyposażone w bezpieczne elementy ruchu drogowego - (na granicy Gilowic i Woli oraz przy gimnazjum w Woli). W ramach inwestycji przebudowanych zostało także siedem skrzyżowań, w tym trzy typu skanalizowanego, utwardzono pobocza i wykonano nowe rowy. - Na odcinku leśnym rowy mają głębokość 1,5 m i słyszeliśmy głosy mieszkańców, że chcieliby tu zamontowania barier energochłonnych. Jednak takie bariery powinno się montować, gdy rowy mają głębokość 3,5 m. Nie ustawia się ich w miejscach, gdzie mogą powodować jeszcze większe zagrożenie - mówi Grzegorz Górka, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Pszczynie.

Inwestycja kosztowała ponad 4 mln zł, z czego ok. 2 mln zł pochodzi z rządowego dofinansowania (tzw. "schetynówki"), ponad 1,6 mln z budżetu powiatu pszczyńskiego, a 400 tys. zł z budżetu gminy Miedźna.

Tak wyglądała droga z Gilowic do Woli przed przebudową

Przebudowa ul. Górnosląskiej w Gilowicach i Pszczyńskiej w Woli - tak było · fot. Powiat


Tak wygląda droga po przebudowie:

Przebudowa ul. Górnosląskiej w Gilowicach i Pszczyńskiej w Woli - tak jest · fot. Powiat


W gminie Pawłowice mieszkańcy także mogą cieszyć się z 2,5 km nowych dróg. Ul. Zawadzkiego w Golasowicach z nową podbudową, poboczami, kanalizacją deszczową została przebudowana na odcinku ponad 1 km. Przebudowano ponad 1 km chodników i pięć skrzyżowań. Do tego konsorcjum firm Drogród z Ćwiklic i Bud-Rol z Golasowic wyremontowało 1,5 km ul. Kasztanowej i Wiejskiej w Jarząbkowicach. Wyremontowano nawierzchnię, utwardzono obustronnie pobocza i odmulono rowy. Wartość tych prac wyniosła ponad 3 mln zł, dofinansowanie rządowe w ramach "schetynówek" stanowiło połowę tej kwoty. Powiat pszczyński przeznaczył na to zadanie ponad 900 tys. zł, natomiast gmina Pawłowice 650 tys. zł.

Obie inwestycje udało się sprawnie zrealizować, a sołtysi Golasowic i Jarząbkowic podkreślali dobrą współpracę z wykonawcami. - Przetargi na te inwestycje wygrały lokalne firmy, które zawsze dobrze współpracują z mieszkańcami i starają się, by uciążliwości wynikające z prowadzonych prac były jak najmniejsze. Inwestycje zostały solidnie i sprawnie zrealizowane - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza i podkreśla, że tak ogromne zadania były możliwe do realizacji nie tylko dzięki rządowemu wsparciu, ale także współpracy z gminami, w której prym od lat wiodą gminy Pawłowice i Suszec. - To dzięki wspieraniu inwestycji na drogach powiatowych przez gminy wyremontowaliśmy tyle dróg. Bardzo za to dziękuję - podkreśla starosta.

Powiat pszczyński nie zamierza zwalniać tempa na drogach. Jeszcze w tym tygodniu zostaną złożone wnioski do NPPDL 2016 o dofinansowanie rządowe dwóch dużych inwestycji na przyszły rok.

Ul. Zawadzkiego w Golasowicach przed przebudową:

Przebudowa ul. Zawadzkiego w Golasowicach - tak było · fot. Powiat


Ul. Zawadzkiego po przebudowie i ul. Kasztanowa i Wiejska po remoncie:

Przebudowa Zawadzkiego w Golasowicach i remont Kasztanowej i Wiejskiej w Jarząbkowicach · fot. Powiat

new / pless.pl, źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.