pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 26 października 2015
  • wyświetleń: 1904

Pola Nadziei w Pielgrzymowicach

Ponad 700 cebulek żonkili zasadzono na trawniku przed Domem Pomocy Społecznej w Pielgrzymowicach. Sadzili wszyscy chętni: mieszkanki DPS-u, przedszkolaki i uczniowie, sołtysi, samorządowcy, dyrektorzy szkół i proboszcz miejscowej parafii.

Pola Nadziei w Pielgrzymowicach - 21.10.2015 · fot. UG Pawłowice


Gmina Pawłowice po raz siódmy zorganizowała akcję "Pola Nadziei", której celem jest pamięć o osobach nieuleczalnie chorych i wsparcie hospicjów. W ramach akcji gmina współpracuje ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Chorych - Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach, od którego otrzymuje cebulki żonkili. W gminie Pawłowice sadzenie Pól Nadziei rozpoczęto w 2009 r. Pierwszy żonkilowy ogródek powstał w centrum Pawłowic, przy Gminnej Bibliotece Publicznej. Co roku żonkilowe pole powstawało w kolejnym sołectwie.

W środę, 21 października, sadzenie kwiatów odbyło się przy Domu Pomocy Społecznej w Pielgrzymowicach. W przeprowadzenie akcji zaangażowała się sołtys Iwona Baron, nauczyciele i wychowankowie miejscowej szkoły i przedszkola oraz - jako gospodarze - mieszkanki domu pomocy społecznej wraz z siostrami zakonnymi i nauczycielami prowadzącymi DPS. Mżawka nie przeszkodziła w pracach ogrodniczych i wszystkie cebulki znalazły się w ziemi. Siostra Danuta Mryka, dyrektorka DPS zaprosiła wszystkich na spotkanie do szkoły, w której uczą się mieszkanki domu. Program artystyczny został przygotowany przez mieszkanki DPS oraz uczniów podstawówki z Pielgrzymowic. Przypowieść o synu marnotrawnym z elementami teatru cieni, piosenki i wiersze utworzyły wzruszający program.

Pięknym gestem ze strony Domu Pomocy Społecznej był datek na żorskie hospicjum. Wychowanki DPS - niepełnosprawne dziewczęta i kobiety, które same potrzebują pomocy innych osób - podzieliły się z innymi potrzebującymi. Jak wyjaśniła siostra Danuta Mryka - to pieniądze pochodzące ze sprzedaży jabłek, które w tym roku wyjątkowo obrodziły.

-----

"Pola Nadziei" to coroczna kampania na rzecz osób nieuleczalnie chorych, które potrzebują stałej opieki medycznej. Na jesień sadzone są cebulki żonkili rozkwitających wiosną. Z tej okazji zbierane są datki na rzecz hospicjów. Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" w Krakowie jako pierwsze zbierało w ten sposób fundusze na rzecz opieki dla ludzi terminalnie chorych. Od 2003 roku w akcję włączają się inne miasta i hospicja, aby szerzyć ideę pomocy ludziom cierpiącym. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają o ludziach cierpiących, oczekujących pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Celem prowadzonej akcji jest szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych.

BM / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.