Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 18 października 2015
  • wyświetleń: 5415

Historyczne ciekawostki: obrady rajców w domu burmistrza

Obrady Rady Miejskiej na stałe wpisały się w plan pracy pszczyńskiego magistratu. Jednak czy wiecie, gdzie kiedyś spotykali się pszczyńscy rajcowie i jakie było wyposażenie ratusza? Zapraszamy na kolejną odsłonę "Historycznych ciekawostek"!

W XV wieku ratusz w Pszczynie był w złym stanie technicznym, postanowiono więc ograniczyć jego użytkowanie. - Od 1478 roku urzędowanie, obrady i przechowywanie dokumentów odbywało się w domu każdorazowego burmistrza - czytamy w książce "Z dziejów pszczyńskich kamienic i ich mieszkańców 1748-1939" autorstwa Joanny Szczepańczyk.

rynek, ratusz, kościół ewangelicki
Pszczyński ratusz - 18.03.2015 · fot. pless.pl


Niespełna trzy stulecia później wyposażenie ratusza stanowił stół obity niebieskim suknem, sześć obitych suknem krzeseł, pięć drewnianych zydli, trzy długie drewniane ławy, cztery półki, krzyż, dwa portrety (króla Fryderyka Wielkiego i księcia Fryderyka Erdmanna von Anhalt-Kothen), lichtarz cynkowy, zapalniczka, dwie butelki (miedziana i cynowa), walizka na listy, nożyce, scyzoryk do piór, dzwonek, dwie pieczęcie miejskie, dwie chorągwie, cztery bębny, korbacz do chłostania przestępców, ciężarek dukatowy, waga na chleb i bułki, miara łokciowa, naczynia cynowe oraz żelazne i mosiężne ciężarki.

Czekamy na Wasze ciekawostki

W naszym cyklu "Historyczne ciekawostki" chcemy pokazać, że historia nie opiera się wyłącznie na datach i wielkich wydarzeniach. Zachęcamy do podzielenia się wspomnieniami Waszych dziadków i babć, a także do przesyłania starych fotografii za pomocą formularza wyślij info. Kolejny odcinek historycznych ciekawostek już za kilka dni.


BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.