Reklama

Wiadomości

  • 6 października 2015
  • 7 października 2015
  • wyświetleń: 5419

Mniej pieniędzy dla osiedli i sołectw?

Burmistrz zaproponował sołtysom i przewodniczącym osiedli zmniejszenie budżetu dla jednostek pomocniczych o około 180 tysięcy złotych. Propozycja ta nie spotkała się z entuzjazmem. Klub radnych "Ziemia Pszczyńska" złożył wniosek, aby kwota nie ulegała zmianie.

Osiedle Piastów z lotu ptaka - 3.06.2015
Osiedle Piastów z lotu ptaka · fot. pless.pl


We wrześniu sołtysom i przewodniczącym osiedli została przekazana informacja o planowanym obcięciu o około 30% środków finansowych dla jednostek pomocniczych. Burmistrz Dariusz Skrobol zaproponował zmniejszenie tej części budżetu z 500 tysięcy do 320 tysięcy złotych.

- Razem ze skarbnikiem zrobiliśmy bardzo dokładną analizę kierunkowości i celowość wydatkowania środków przez rady sołeckie i osiedlowe. Okazało się, że ich duża część jest przeznaczana na konsumpcję różnego rodzaju. To nie do końca zgadza się z kierunkiem wydatkowana opisaną w ustawie o finansach publicznych - powiedział burmistrz i dodał, że patrząc na zaangażowanie środków i ich wydatkowanie uważa, że zaproponowana kwota jest wystarczająca.

Jak tłumaczył, nie oznacza to wcale, że na osiedla i w sołectwa będzie mniej pieniędzy. - Dzisiaj jednostki pomocnicze dostały dodatkowe ogromne wsparcie w postaci budżetu obywatelskiego, a to w zasadzie wielokrotność budżetów rad sołeckich i osiedlowych - wyjaśniał.

Krótko po tej informacji Klub Radnych "Ziemia Pszczyńska" złożył wniosek, aby kwotę budżetu dla jednostek pomocniczych gminy Pszczyna na rok 2016 w wysokości 497.000 zł pozostawić na tym samym poziomie, zgodnie z projektem planu budżetu Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa, który został przekazany jednostkom 27 sierpnia 2015 r.

Po reakcji radnych burmistrz zapowiedział, że ponownie spotka się z sołtysami i z przewodniczącymi osiedli. Jak mówi, dopuszcza możliwość pozostawienia budżetu na jednostki pomocnicze na dotychczasowym poziomie, aczkolwiek będzie to zależało między innymi od wskaźnika wpływów budżetowych z tytułu podatków.

Budżet gminy Pszczyna na 2016 rok powinien być przedłożony radzie do 16 listopada.

new / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.