pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 27 września 2015
  • 28 września 2015
  • wyświetleń: 12661

Historyczne ciekawostki: kto i kiedy miał pierwszy rower w Łące?

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Wraz z nadejściem jesiennej aury rozpoczynamy nowy cykl na portalu pless.pl "Historyczne ciekawostki". Chcemy pokazać, że historia nie opiera się wyłącznie na datach i wielkich wydarzeniach. Wiecie np. kiedy w Łące pojawił się pierwszy rower i kto był jego szczęśliwym posiadaczem? No to zaczynamy.

- Pierwszy rower w Łące pojawił się w 1912 roku. Z wielkiej potrzeby kupił go sobie pan Franciszek Mrzyk, pracujący w terenie jako doręczyciel poczty. Do końca swojego życia wspominał dzień, kiedy po raz pierwszy jechał na rowerze przez wieś. Jak opowiadał: "przestraszone stare baby uciekały do domów, bo zobaczyły lanckrysta jadącego przez wieś" - pisze Alfons Mrzyk. Dla niewtajemniczonych lanckryst to odpowiednik atychrysta, ducha:)

Zachęcamy do podzielenia się wspomnieniami Waszych dziadków i babć, a także do przesyłania starych fotografii za pomocą formularza wyślij info. Kolejny odcinek historycznych ciekawostek już za kilka dni.


Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.