pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 29 czerwca 2015
  • wyświetleń: 1805

Wstępne podsumowanie akcji PIT

Akcja rozliczenia rocznego podatku dochodowego za 2014 rok jeszcze się nie zakończyła, nadal trwają czynności sprawdzające i zwroty nadpłat podatku, ale można się już pokusić o jej wstępne podsumowanie.

urząd skarbowy
Urząd Skarbowy w Pszczynie · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Jak pokazują ostatnie szacunki, w trakcie tegorocznej akcji PIT do pszczyńskiej skarbówki wpłynęło blisko 50 tys. zeznań rocznych. W ponad 50% zeznań podatnicy wykazali nadpłatę podatku do zwrotu, w łącznej kwocie ponad 36 mln zł. Niespełna 20 % podatników wykazało podatek do zapłaty, w łącznej kwocie 19 mln zł. Największa wykazana kwota podatku do zwrotu to ponad 270 tys. zł natomiast najmniejsza to 1 zł, największa wpłata to kwota 527 tys. zł.

Podobnie jak w latach ubiegłych podatnicy najczęściej korzystali z ulgi prorodzinnej. Największa zwrócona z tego tytułu nadpłata to ponad 22 tys. zł. Przywilejem wprowadzonym w tym roku przez Ministra Finansów dla rodziców posiadających troje lub więcej dzieci , którzy przesłali zeznanie drogą elektroniczną, było dokonanie zwrotu nadpłaty do 30 dni od daty złożenia zeznania.

Często odliczane są również w zeznaniach wydatki na cele rehabilitacyjne, największa odliczona kwota z tego tytułu za 2014 rok wyniosła ponad 40 tys. zł.

Wiele osób korzysta z odliczeń ulgi internetowej, odliczane są również darowizny na cele kultu religijnego bądź na cele krwiodawstwa. Coraz więcej osób pragnie podzielić się swoim podatkiem z potrzebującymi wskazując w swoich zeznaniach organizacje pożytku publicznego, na rzecz których deklaruje się przekazać 1% swojego podatku. Chęć taką w zeznaniach za 2014 rok zadeklarowało prawie 70 % podatników.

W trakcie akcji zeznań rocznych staraliśmy się podejmować działania, m.in. szkolenia i spotkania, w których chcieliśmy pomóc Państwu szybko i łatwo rozliczyć się z podatku od swoich dochodów.

new / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.