pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 2 czerwca 2015
  • wyświetleń: 3699

Wspólne inwestycje samorządów

Powiat pszczyński, gmina Pszczyna oraz województwo śląskie będą współpracować przy realizacji trzech ważnych inwestycji drogowych na terenie naszego powiatu.

rondo sznelowiec
Skrzyżowanie ulic Zdrojowej, Cieszyńskiej, Sznelowiec · fot. Powiat


W ostatnich latach z uwagi na zbyt wąski przepust pod ul. M. Oświęcimskich dochodziło do zalewania posesji położonych pomiędzy ul. Zawadzkiego a ul. Wolności w Ćwiklicach. Droga jest wojewódzka, zatem o przebudowę przepustu powinien zatroszczyć się Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

Inwestycja ma szansę dojść do skutku, bo samorządy: powiatowy i gminny zdecydowały się partycypować w kosztach wykonania projektu przebudowy przepustu. Na ten cel powiat pszczyński przeznaczy 20 tys. zł (4 tys. zł w 2015 r. i 16 tys. zł w 2016 r.), natomiast gmina Pszczyna - 30 tys. zł (6 tys. zł w 2015 r. i 24 tys. zł w 2016 r.).

Kanalizacja też konieczna

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach przymierza się do remontu odcinka ul. Bielskiej i Żorskiej w Pszczynie (od Ronda Miast Partnerskich do mostu na Pszczynce). Projekt jest już gotowy, nie obejmuje on jednak budowy kanalizacji deszczowej. Dlatego powiat i gmina przeznaczą wspólnie 35 tys. zł (20 tys. zł z budżetu powiatu i 15 tys. zł z budżetu gminy) na projekt kanalizacji na tym odcinku ul. Bielskiej.

Docelowo fragment ulicy Bielskiej od Ronda Miast Partnerskich do ronda u zbiegu ul. Wodzisławskiej i Żorskiej ma przejąć w zarząd powiat pszczyński. Stanie się tak jednak dopiero wtedy, kiedy obecny zarządca - czyli województwo śląskie - kompleksowo go wyremontuje.

Ul. Bielska
Ulica Bielska w Pszczynie · fot. Powiat


Powstanie kolejne rondo

Powiat i gmina przeznaczą również środki na aktualizację projektu budowy ronda u zbiegu ulic: Cieszyńskiej (droga wojewódzka), Zdrojowej i Sznelowiec (powiatowe) wraz z drogą gminną. ZDW w Katowicach zlecił wykonanie projektu w 2009 r., rondo miało powstać w 2014 r., ale do tej inwestycji nie doszło. Teraz, by móc do niej przystąpić, konieczna jest aktualizacja projektu. Powiat i gmina wydadzą na ten cel po 37,5 tys. zł (po 18 750 zł w 2015 i 2016 r.)

- Te drogi wojewódzkie przebiegają przez powiat pszczyński. Korzystają z nich głównie mieszkańcy naszego powiatu, dlatego chcemy wesprzeć te projekty, mając świadomość, że bez takiej inicjatywy realizacja tych trzech bardzo potrzebnych inwestycji na pewno odwlekłaby się w czasie - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Uchwały o udzieleniu województwu śląskiemu pomocy finansowej na wykonanie trzech projektów radni miejscy oraz powiatowi przyjęli końcem maja.

Współpraca z ZDW · fot. Powiat

new / pless.pl
źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.