pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 23 kwietnia 2015
  • wyświetleń: 4295

LGD chce pozyskać 16 mln na projekty

Lokalna Grupa Działania "Ziemia Pszczyńska" szykuje nową Lokalną Strategię Rozwoju. To dokument niezbędny do tego, by móc starać się o środki w ramach programowania unijnego na lata 2014-2020. W nowym programowaniu wciąż najważniejszy będzie kapitał społeczny, ale także tworzenie nowych miejsc pracy.

Spotkanie Lokalnej Grupy Działania


Jesienią zostanie ogłoszony konkurs, w którym LGD "Ziemia Pszczyńska" będzie aplikować o maksymalnie 16 mln zł na projekty dla beneficjantów i ponad 2,6 mln zł na koszty bieżące i aktywizację. Do tej puli zostanie doliczona kwota na realizację projektów współpracy, co da łącznie kwotę ok. 20 mln zł.

Lokalni liderzy spotkali się w Starostwie Powiatowym, by konsultować założenia tej nowej strategii. - Najistotniejsza zmiana jest taka, że wybierane będą tylko te lokalne strategie, w ramach których co najmniej 50% budżetu przeznaczone będzie na przedsięwzięcia związane z tworzeniem lub utrzymaniem miejsc pracy. Do tej pory skupialiśmy się na rozwoju społecznym, teraz musimy postawić również na rozwój gospodarczy - mówił Witold Magryś, członek Zarządu Polskiej Sieci LGD.

Renata Dyrda wiceprezes LGD "Ziemia Pszczyńska" podkreśla, że nie ma gminy czy sołectwa w powiecie pszczyńskim, które nie skorzystało ze środków na rozwój obszarów wiejskich, pozyskanych przez LGD w poprzednim okresie programowania. - Pomagaliśmy działać lokalnym liderom, w niektórych przypadkach takie osoby w lokalnych środowiskach się ujawniły. Prócz inwestycji infrastrukturalnych, licznych projektów mających na celu wzmacnianie kapitału społecznego, utworzono ponad 20 miejsc pracy. Myślę, że ten kolejny okres programowania wzbudzi jeszcze większe zainteresowanie, bo mieszkańcy uwierzyli w możliwości pozyskania środków, a także w swoje talenty, pokazali je na zewnątrz. Jak wynika z badań ankietowych, aż 70% beneficjentów programu, którzy skorzystali z pomocy unijnej za pośrednictwem naszej LGD utrzymuje, że gdyby nie pozyskane środki, nie odważyliby się na otwarcie swojej działalności, a to często koresponduje z realizacją marzeń - mówi Renata Dyrda.

W nowym okresie programowania beneficjenci mogą liczyć na ułatwienia. - Część projektów będzie rozpatrywana bezpośrednio u nas, a nie przez Urząd Marszałkowski czy ARiMR, to my jako LGD będziemy podpisywać umowy i przyznawać środki. Zapewnienia są takie, że pieniądze na konkretną grupę projektów będą przyznawane jako premie ryczałtowe, na czym bardzo nam zależało. Do tej pory beneficjenci musieli najpierw zrealizować projekt za swoje środki, a dopiero potem otrzymywali refundację - dodaje wiceprezes LGD "Ziemia Pszczyńska".

W latach 2010-2015 LGD "Ziemia Pszczyńska" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich rozdysponowała ponad 9 mln zł. O środki wnioskowały samorządy, przedsiębiorcy, rolnicy i lokalni liderzy - starano się o pieniądze na odnowę i rozwój wsi, tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej czy tzw. małe projekty. W wielu miejscowościach powstały miejsca spotkań, parkingi, place zabaw, lokalni liderzy organizowali szereg imprez, rozwijały się firmy.

W ostatnim czasie do LGD "Ziemia Pszczyńska" dołączyły gminy spoza powiatu pszczyńskiego - Bojszowy, Wyry, Orzesze, Bieruń i Ornontowice. Obecnie liczba mieszkańców wszystkich członkowskich gmin wynosi 143 551 osób. To czyni Lokalną Grupę Działania "Ziemia Pszczyńska" jedną z największych nie tylko w województwie, ale także w kraju.

new / pless.pl, źródło: Powiat

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.