pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 22 kwietnia 2015
  • 24 kwietnia 2015
  • wyświetleń: 13700

Książę Bolko z chórem w Pszczynie

Książę pszczyński Bolko von Hochberg wraz z żoną odwiedził Pszczynę. Przyjechał tu z chórem, który dał koncerty w kościele ewangelickim i na zamku pszczyńskim. Wcześniej, w Wałbrzychu, książęca para uczestniczyła w promocji najnowszej publikacji poświęconej Hansowi Heinrichowi XI, pradziadkowi księcia Bolka.

Książę Bolko von Hochberg
Książę Bolko von Hochberg w Pszczynie · fot. użyczone przez Fundację Księżnej Daisy von Pless


Mieszkający w Monachium książę Bolko, wnuk słynnej księżnej Daisy, zawsze stara się łączyć odwiedziny w Wałbrzychu i Pszczynie. Tym razem w Książu był na promocji książki o swoim pradziadku Hansie Heinrichu XI (promocja odbyła się 10 kwietnia). Publikacja nosi tytuł "Instytucje dla dobra górników Kopalń Książańskich Jego Wysokości, Księcia von Pless w Wałbrzychu na Śląsku" i została wydana po polsku, niemiecku i angielsku przez Fundację Księżnej Daisy von Pless.

Fundacja Księżnej Daisy von Pless
Okładka najnowszej publikacji Fundacji Księżnej Daisy von Pless


Jak poinformował nas prezes tej fundacji Mateusz Mykytyszyn, pierwotna, niemiecka wersja ilustrowanej broszury ukazała się w 1904 r. specjalnie na Wystawę Światową w St. Louis, gdzie Hochbergowie prezentowali swoje dolnośląskie kopalnie i rozwiązania socjalne dla pracowników. Jej autorem był dr Paul Ritter (1843-1905) - najbardziej zaufany współpracownik i pełnomocnik generalny Hansa Heinricha XI, od 1881 dyrektor generalny dóbr książęcych na Dolnym Śląsku. Cyfrową kopię broszury przekazał wydawcy książę Bolko.

Chór z Wałbrzycha
Chór z Wałbrzycha zaśpiewał w Pszczynie · fot. użyczone przez Fundację księżnej Daisy von Pless


Pszczyńska wizyta księcia Bolka wiązała się za to z koncertami chóru "Freundschaft" działającego przy Niemieckim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym w Wałbrzychu. Przewodniczącą tego stowarzyszenia jest Dorota Stempowska, która pamięta księżną Daisy. Jak objaśnił nam prezes Mateusz Mykytyszyn, ojciec pani Doroty był trenerem koni wierzchowych u Hochbergów, a rodzina matki prowadziła kuźnię książęcą. Dorota Stempowska całe życie jest więc związana z Książem.

Książę Bolko
Książę Bolko gościł w Pszczynie · fot. użyczone przez Fundację Księżnej Daisy von Pless


Chór z Wałbrzycha w niedzielę, 12 kwietnia, dał koncert najpierw w kościele ewangelickim w Pszczynie, a potem w Muzeum Zamkowym.

Książę powiedział nam, że zarówno on, jak i członkowie chóru są pod wrażeniem serdecznego przyjęcia i ugoszczenia w Pszczynie.

(reb) / pless.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.