pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 14 kwietnia 2015
  • wyświetleń: 3383

Niepełnosprawni będą mieć łatwiej

Do tej pory niepełnosprawni mieszkańcy powiatu pszczyńskiego po karty parkingowe i inne dokumenty musieli jechać do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Rybniku. Od 21 kwietnia wiele spraw załatwią w budynku Starostwa Powiatowego. Jeszcze w tym roku na miejscu przyjmować będzie także komisja lekarska, która orzeknie o niepełnosprawności.

Po karty parkingowe do starostwa
fot. Powiat


21 kwietnia w budynku Starostwa Powiatowego w Pszczynie (ul. 3 Maja 10, parter, pokój nr 10) ruszy punkt przyjmowania wniosków o kartę parkingową. Zgodnie z obowiązującymi od lipca ub.r. przepisami, osoby niepełnosprawne po karty parkingowe muszą osobiście udawać się do Zespołu w Rybniku. Teraz złożą wniosek i odbiorą kartę w starostwie. Złożą tu także wnioski o wydanie innych dokumentów - orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności oraz legitymacji osoby niepełnosprawnej.

- Pozwoli to nie tylko oszczędzić czas, ale i koszty podróży do Rybnika. Zależy nam na tym, by ułatwić osobom niepełnosprawnym zdobycie niezbędnych dokumentów - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Punkt początkowo będzie czynny w każdy pierwszy i trzeci wtorek miesiąca w godzinach od 8.00 do 14.00 (21 kwietnia, 5 i 19 maja, 2 i 16 czerwca, 7 i 21 lipca, 4 i 18 sierpnia, 1 i 15 września, 6 i 20 października, 3 i 17 listopada, 1 i 15 grudnia).

Starosta Paweł Sadza chce, by docelowo osoby niepełnosprawne mogły wszystkie sprawy załatwić w budynku Starostwa Powiatowego. Czynione są starania, aby od drugiej połowy roku "komisje" orzekające o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności odbywały się w Pszczynie. - Aktualnie kompletowana jest lista lekarzy poszczególnych specjalności. Ustalenia są takie, że komisja w Pszczynie orzekać będzie kilka razy w miesiącu - dodaje starosta.

Tylko w ubiegłym roku zespół w Rybniku wydał ponad 1200 orzeczeń o niepełnosprawności dla mieszkańców powiatu pszczyńskiego. Rocznie wydawanych jest też ok. 300 kart parkingowych.

Szczegółowe informacje na temat uzyskania orzeczenia, legitymacji osoby niepełnosprawnej czy karty parkingowej można znaleźć na stronie internetowej Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Rybniku www.pzon.rybnik.pl.

new / pless.pl, źródło: Powiat

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.