pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 10 kwietnia 2015
  • wyświetleń: 2182

Policyjne kontrole na przejściach

W czwartek pszczyńscy policjanci przeprowadzili działania pod kryptonimem "Kontrola drogowa - Pieszy", podczas której zwracali szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia popełniane w stosunku do pieszych. Mundurowi, pod lupę wzięli nieprawidłowe zachowania kierowców przejeżdżających ul. Męczenników Oświęcimskich w Pszczynie. Niestety, nie mogli także pozostać obojętni wobec przejeżdżających przez przejazd w trakcie opuszczania rogatek.

Wystarczyły 4 godziny i wsparcie specjalistycznego wozu policyjnego, tzw. RSD, aby w ręce mundurowych wpadło 5-ciu kierowców, którzy wjechali na "zebrę", na której znajdował się już pieszy i kolejnych 20- stu, którzy nie zareagowali na sygnał opuszczanych szlabanów na pobliskim przejeździe. Fachowcy z pszczyńskiej drogówki korzystając z pomocy swoich kolegów obsługujących sprzęt rejestrujący RSD, mogli bez trudu zidentyfikować i pociągnąć do odpowiedzialności sprawców wykroczeń. W sumie, fachowcy z pszczyńskiej drogówki interweniowali 25 razy. W 20 przypadkach nałożono mandaty karne, 4 razy pouczono i w jednym skierowano wniosek do sądu.

Celem strategicznym tych działań było ograniczenie zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Policja przypomina, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Należy jednak pamiętać o tym, że fakt korzystania z oznakowanego przejścia nie upoważnia pieszego do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przede wszystkim dla jego życia i zdrowia.

Przechodzień powinien być świadom tego, co może się stać, gdy zlekceważy ewentualny błąd kierowcy. Musi więc wykazać się rozsądkiem, ostrożnością oraz wyobraźnią, ponieważ w konfrontacji z samochodem, pieszy nie ma szans. Przypominamy również, że jedną z przyczyn licznych wypadków drogowych jest brak odpowiedniej widoczności pieszych w porze wieczorowo-nocnej. Dlatego apelujemy o stosowanie elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży, co zwiększa szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności.

new / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.