pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 27 marca 2015
  • wyświetleń: 9130

Święty Marcin symbolem Golasowic

Golasowice mają nowy znak sołectwa. Zamiast drzewa, domu i siekiery na niebieskim tle pojawił się wizerunek św. Marcina na koniu, który mieczem odcina kawałek swojego płaszcza, aby posłużył za okrycie żebrakowi.

Golasowice, herb, święty Marcin
Herb Golasowic · fot. UG Pawłowice


Nowy wygląd znaku Golasowic nie jest przypadkowy, ale ma swoje historyczne uzasadnienie. Na przełomie XIV i XV wieku w miejscowości zbudowano kościół właśnie pod wezwaniem św. Marcina. Pierwsza znana pieczęć wsi z XVIII wieku nawiązywała właśnie do patrona tutejszej świątyni.

Decyzję o zmianie znaku sołectwa podjęła Rada Sołecka, a impulsem do zmiany był zapowiadany przez wójta Franciszka Dziendziela pomysł na ekspozycję znaków sołeckich na budynku urzędu gminy. Przy tej okazji gmina Pawłowice postanowiła zweryfikować dotychczas obowiązujące znaki, których grafika opiera się na pracy M. Gumowskiego z 1939 roku, a nie na najstarszych dostępnych źródłach historycznych. Jednak ostateczną decyzję o ewentualnej zmianie miały podjąć Rady Sołeckie po rozeznaniu tematu w swoich społecznościach. Ostatecznie tylko Golasowice zdecydowały się na wprowadzenie zmian i to diametralnych. Pozostałe sołectwa pozostają przy dotychczasowej grafice. Znaki wszystkich sołectw pojawią się na budynku urzędu w maju na Dni Pawłowic.

new / pless.pl
źródło: UG Pawłowice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.