pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 27 marca 2015
  • wyświetleń: 669

UTW o Janie Długoszu

W 2015 roku, ze względu na okazję 600. rocznicy narodzin Jana Długosza, w szczególnym stopniu pochylamy się nad sylwetką tegoż wspaniałego, polskiego historyka i dyplomaty. Stąd również temat ostatniego spotkania UTW, które odbyło się 20 marca w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach.

Pierwsza część wykładu została poświęcona życiu i twórczości polskiego dziejopisarza. Natomiast jego druga część poświęcona została analizie opisów dotyczących płci pięknej znajdujących się na kartach "Roczników", która pozwala nam dostrzec sposób postrzegania świata kobiet przez piętnastowiecznego kronikarza. Co charakterystyczne, to fakt, że prezentowane męskie, jak i żeńskie portrety z końca XIV i XV wieku są ukazane w sposób realny, poprzez ukazanie ich indywidualnych cech. Bo chociaż annalista wspomina, że "płochość, zmienność i podstępność" wpisane są w naturę kobiecą, to jednak tego typu stwierdzenie, nie determinuje jego sposobu patrzenia na niewiastę.

Uniwersytet Trzeciego Wieku

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.