pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 27 marca 2015
  • wyświetleń: 2111

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Guido

Na zaproszenie studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świętochłowicach, w miniony piątek studenci z Pszczyny zwiedzili poziom 320 w kopalni Guido w Zabrzu.

Kopalnia GUIDO to jedyna w swoim rodzaju kopalnia węgla kamiennego, do której można zjechać i przekonać się na własne oczy, jak wygląda praca górników pod ziemią. Tak wyjątkowego zabytku techniki górniczej nie ma w całej Europie! Kopalnia została założona w 1855 roku przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka, któremu zawdzięcza też swoją nazwę. Wydobycie węgla zakończono w roku 1928, w późniejszym czasie działała tu kopalnia doświadczalna M-300. W 2007 roku podziemia Guido zostały udostępnione do zwiedzania jako samodzielna instytucja kultury.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Guido - 03.2015 · fot. UTW


Wrażenie jest ogromne, również dzięki doskonałym przewodnikom, którzy mając za sobą pracę na dole "wiedzą co mówią", a mówią też z humorem. To co zobaczyliśmy: 3-poziomową klatkę do transportu pionowego ludzi i węgla, wysokie chodniki obudowane stalowymi pierścieniami i betonitami, niskie ściany, gdzie można się poruszać tylko w pochyleniu, kombajn chodnikowy, wyposażenie ściany zmechanizowanej (kombajn ścianowy + przenośnik zgrzebłowy + obudowa krocząca), kolejkę podwieszaną, którą przejechaliśmy 200 m i inne.

Ponadto dowiedzieliśmy się, że w czasach, kiedy konie stanowiły jedyną pomoc na dole, zwożono je bardzo powoli podwiązane na szelkach pod klatką (nawet przez dwa tygodnie), co to jest eksploatacja "filarowo-zabierkowa", że dawniej o zbliżającym się niebezpieczeństwie ruchów górotworu czy braku tlenu sygnalizowały ludziom szczury i zwożone na dół kanarki w klatkach.

Następnie, po obiedzie, wysłuchaliśmy wspólnie z gospodarzami wykładu o Janie Długoszu, w 600-letnią rocznicę urodzin wielkiego kronikarza, i o jego "Rocznikach czyli Kronikach sławnego Królestwa Polskiego", w szczególności zaś o tym jak opisywał (przeważnie niekorzystnie) sławne niewiasty średniowiecza.

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.