pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 14 marca 2015
  • wyświetleń: 6161

WOŚP-owi turyści w Palais

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Palais" podaj

W ubiegłą sobotę do Pszczyny przyjechali pierwsi turyści, specjalnie aby zwiedzić obiekt Palais. Zwiedzanie było zorganizowane przez Pszczyńską Fundację Pamięci Pierwszej Wojny Światowej jako kulminacja wsparcia dla akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, poprzez udostępnienie możliwości wylicytowania zwiedzania obiektu Palais na aukcjach Allegro.

Palais, Sylwia i Piotr, Blachownia, WOŚP, aukcja
Turyści w Palais, Sylwia i Piotr z Blachowni · fot. Elżbieta Duma


Podczas licytacji najwyższa kwota z czterech prowadzonych równorzędnie aukcji osiągnęła poziom 353,00 złotych - licytujący pochodzi z miejscowości Ustka. Druga aukcja osiągnęła kwotę 255,00 złotych i wygrał licytujący z Jaworzna. Kolejna kwota 192,50 złotych została osiągnięta na trzeciej licytacji przez osobę z Pszczyny. Ostatnia czwarta licytacja osiągnęła poziom 181,50 złotych a osoba licytująca pochodzi z Blachowni. Aukcje Fundacji PPWŚ odwiedziło ponad 12 tysięcy zainteresowanych.

Pierwsi odwiedzający turyści przyjechali z Blachowni i mieli okazję zobaczyć, za zgodą właściciela obiektu, pomieszczenia które nikomu wcześniej nie były udostępniane. Ponadto odwiedzjący mogli podziwiać niedawno odkrytą oryginalną glazurę znajdującą się prawdopodobnie w byłej kuchni powstałej wraz z obiektem w 1902 roku. Kuchnia zapewniała rezydentom Palais całodobowo posiłki. Zostały pokazane również ogromne pomieszczenia po kotłowni, która obsługiwała w czasach świetności Palais najnowocześniejsze, parowe ogrzewanie centralne, co na owe czasy było dużym luksusem. Palais był nowoczesnym budynkiem administracyjnym wyposażonym w topowe zdobycze techniki, które niestety nie przetrwały do naszych czasów. Turyści mieli okazję zapoznać się z bogatą historią Palais głównie z okresu Pierwszej Wojny Światowej jako głównego, najważniejszego sztabu generalnego ostatniego Niemieckiego Cesarza i Króla Prus Wilhelma II Hohenzollerna. Zapadające i wychodzące fizycznie decyzje (rozkazy) z Palais bez wątpienia miały najważniejszy wpływ na ogromne zmiany w tamtym okresie w Europie i na Świecie. Obiekt Palais w swej wartości historycznej i architektonicznej jest bez wątpienia jednym z najistotniejszych i najcenniejszych historycznie budynków Europy.

Fundacja Pamięci Pierwszej Wojny Światowej realizuje swoją misję, chcąc jednocześnie zachęcić poprzez swoje działania do popularyzacji historii z okresu Pierwszej Wojny Światowej, która przyczyniła się miedzy innymi do odrodzenia Państwa Polskiego proklamowanego w słynnym Akcie 5 listopada w 1916 roku na historycznej konferencji właśnie w Pszczynie, co istotnie podkreśla i dokumentuje ważność i znaczenie Miasta Pszczyny na osi dziejów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy wspierają naszą Fundację i pomagają nam w realizacji naszej misji.

Elżbieta Duma - koordynator działań Fundacji PPWŚ

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Palais

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Palais" podaj