pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 15 marca 2015
  • 24 czerwca 2015
  • wyświetleń: 4387

"Miedźniańskie Ule" zostały rozdane

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GOK Miedźna" podaj

We wtorek, 23 czerwca podczas uroczystych obrad X sesji Rady Gminy Miedźna, która odbyła się w sali widowiskowej Domu Kultury w Woli poznaliśmy Laureatów nagrody Gminy Miedźna ustanowionej przez Radę Gminy za działalność kulturalną, zaangażowanie w pracę na rzecz kultury, jej upowszechnianie i ochronę, którą stanowi statuetka "Miedźniański Ul", dyplom oraz nagroda pieniężna Wójta Gminy Miedźna.

Rozdanie nagród "Miedźniańskie Ule" - 24.06.2014
Rozdano "Miedziańskie Ule". · fot. UG Miedźna


Wstępem do uroczystej sesji był występ grupy teatralnej "Kubusiaki" z Gminnego Przedszkola Publicznego nr 3 im. Kubusia Puchatka w Woli "Wiosna w pracowni malarza Pankracego" w reż. M. Jasiołek i E. Żak. Spektakl zdobył Grand Prix na XVIII Regionalnym Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych "O Tort Baby Jagi".

Laureatami nagrody "Miedźniański Ul" zostali:

Zespół Pieśni i Tańca "Wolanie" - kierownikiem Zespołu Pieśni i Tańca "Wolanie", który powstał w 1979r. przy KGW w Woli jest pani Urszula Pękała. Zespół obecnie liczy 20 osób i bierze udział w licznych festiwalach, biesiadach, dożynkach, przeglądach - promując gminę Miedźna i powiat pszczyński. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. Zespół Pieśni i Tańca "Wolanie" od 36 lat krzewi miłość do rodzinnej kultury, wyraża dumę ze swoich korzeni, a także kultywuje i rozpowszechnia regionalne tradycje, obrzędy oraz folklor.

Renata Waliczek - mieszkanka sołectwa Góra, znana z wielu imprez lokalnych, propagatorka kultury śląskiej. Laureatka licznych konkursów m.in. : "Po naszemu czyli po Śląsku", promotor gminy Miedźna podczas V edycji Stołów Wielkanocnych w Popielowie oraz na spotkaniu "Piernikarzy" z Cech i Słowacji na Morawach.

Śp. Ludwik Kostrząb - urodził się i wychował we wsi Żółków koło Jasła. Mieszkał w sołectwie Góra. Pan Ludwik z wykształcenia był elektrykiem, ale jego największą pasją było malowanie i tą pasją zajmował się na emeryturze. Namalował ponad 400 obrazów. Część z nich podarował najbliższej rodzinie. Najbardziej lubił malować kompozycje kwiatowe i krajobrazy. Aktywnie uczestniczył w plenerach malarskich, w wystawach poplenerowych. Pan Ludwik poprzez swoje obrazy utrwalał miejsca, które zatraciły swoją świetność albo już przestały istnieć.

22 czerwca z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Ludwika Kostrząb. W dniu, w którym miał odebrać nagrodę, musieliśmy go pożegnać... Pamięć śp. Ludwika Kostrząb uczczono chwilą ciszy podczas sesji.


Na zakończenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Frydkowianie ze Szkoły Podstawowej im. S. Hadyny we Frydku. Frydkowianie to laureaci 1 miejsca miedźniańskiego XX Regionalnego Festiwalu Dzieci i Młodzieży wraz z VII Paradą Ludowego Stroju Śląskiego "Jak Cie widzóm, tak Cie piszóm".

BM / pless.pl
źródło: UG Miedźna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

GOK Miedźna

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GOK Miedźna" podaj