pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 2 marca 2015
  • wyświetleń: 1921

UTW w Muzeum Powstań Śląskich

Na zaproszenie zarządu i studentów świętochłowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku prawie 50 naszych słuchaczy zwiedziło otwarte dopiero przed kilkoma miesiącami Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

UTW w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach - 27.02.2015 · fot. Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku


Na wstępie obejrzeliśmy kilkudziesięciominutowy film, opowieść sędziwego starca (Franciszek Pieczka) o autentycznej historii młodego powstańca, który na szczęście przeżył potyczki zbrojne, i mimo przeszkód narodowościowych (ona była Niemką) ożenił się z ukochaną.

Po filmie powitał nas prezydent miasta Dawid Kostempski, któremu to stworzone przy udziale funduszy unijnych muzeum, Ślązacy głównie zawdzięczają.

Zwiedzanie rozpoczyna się od parteru, gdzie można zrobić sobie postarzone zdjęcie w mundurze wojskowym z epoki (niemieckim z pickelhaubą), posłuchać opowiadającego o powstaniu "człowieka na obrazie" i "przejechać" się historycznym tramwajem po mieście. To jest wstępny kontakt z zaawansowaną techniką multimedialną, która jest, oprócz autentycznych eksponatów, drugim najważniejszym składnikiem muzeum.

Wyżej są wyeksponowane zdjęcia i dokumenty z powstania oraz plebiscytu, plakaty, broń i pojazd pancerny, koło niego zaś oficer (płaska figura) który po wybraniu na pulpicie tematu, relacjonuje go "jak żywy". Trzy razy ogląda się krótsze filmy związane z różnymi wydarzeniami z okresu powstań.

Dla młodzieży jest dostępny quiz sprawdzający ilość zapamiętanych informacji. Na jednej ze ścian jest, wyposażona w wyszukiwarkę, tablica świetlna z nazwiskami powstańców. Muzeum robi wielkie wrażenie, w trakcie zwiedzania ma się odczucie że wkoło ciągle się coś dzieje, słychać z dala okrzyki, rozmowy i wystrzały.

Są też dwa akcenty pszczyńskie. Na jednym z filmów ukazany jest moment ogłoszenia na Zamku Pszczyńskim "Aktu 5-go listopada" z 1916 roku, który zapowiadał "...utworzenie Królestwa Polskiego na ziemiach panowaniu rosyjskiemu wydartych". W innym miejscu przez okienko można zajrzeć do zaciemnionej drukarni z naszego Muzeum Prasy Śląskiej, gdzie siwobrody Aleksander Spyra z pomocnikiem drukują bez przerwy odezwy i ulotki.

Po posiłku zwiedziliśmy otwarty w sierpniu 2014 ośrodek sportowy z odkrytym basenem (z podgrzewaną wodą) i budynkiem mieszczącym 5 boisk do squasha, wielką siłownię i szatnie. Potem pojechaliśmy do Centrum Kultury, gdzie częstowano nas kawą i ciastem własnej roboty, prezesi przedstawili dokonania Uniwersytetów, wystąpił nasz zespół wokalny któremu zgotowano owację na stojąco, oraz wysłuchaliśmy wykładu przedstawicielki Latarników Polski Cyfrowej, czyli ustanowionych przez Ministerstwo Cyfryzacji lokalnych animatorów, których zadaniem jest zachęcanie przedstawicieli pokolenia 50+ do zrobienia pierwszego kroku w Internecie.

Krystian Latko

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.