Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 24 lutego 2015
  • 27 lutego 2015
  • wyświetleń: 14607

PTBS chce wybudować nowe osiedle

Prezes Pszczyńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przedstawił ambitne plany wybudowania nowego osiedla w Pszczynie. W rejonie ulic Cieszyńskiej i Sznelowiec mogłoby powstać 200 mieszkań na wynajem.

Koncepcja nowego osiedla w Pszczynie · fot. PTBS


Ambitny projekt mieszkaniowy

Na posiedzeniu Komisji Gospodarki Rady Miejskiej w Pszczynie prezes Pszczyńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przedstawił koncepcję budowy nowego osiedla mieszkalnego w Pszczynie. Osiedle składające się z trzech budynków punktowych oraz czterech budynków klatkowych miałoby powstać w rejonie ulic Cieszyńskiej i Sznelowiec, wzdłuż drogi prowadzącej do pola golfowego. Według koncepcji architekta w siedmiu budynkach znalazłoby się 208 mieszkań na wynajem o powierzchni około 50 metrów kwadratowych.

- PTBS nie chce się bawić w dewelopera, my chcemy budować mieszkania na wynajem w celu zaspokojenia potrzeb mieszkańców. Chcielibyśmy, żeby te mieszkania były dedykowane dla młodych małżeństw z dziećmi. Na parterach spokojnie mogłyby zamieszkać osoby starsze. Mamy również sygnały od pani dyrektor Domu Dziecka, że poszukuje takich mieszkań dla podopiecznych, którzy opuszczają placówkę - mówi Wojciech Studzieński, prezes PTBS.

Mieszkania, które chce budować pszczyński TBS, byłyby w zasięgu średniozamożnych rodzin, gdyż szacunkowy koszt najmu oscylowałby w okolicy 10 złotych za metr kwadratowy. - To o połowę miej niż ceny na rynku komercyjnym - dodaje Wojciech Studzieński.

osiedle pszczyna
Według koncepcji architekta w środku osiedla znalazłaby się zielona enklawa · fot. PTBS


Skąd wziąć pieniądze?

Według wstępnych szacunków nowa inwestycja mieszkaniowa może kosztować 25 milionów złotych. I choć kwota ta wydaje się astronomiczna, finansowanie osiedla może znacząco wspomóc nowy program wsparcia społecznego budownictwa czynszowego, który przygotowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. 5-letni program przewiduje finansowanie społecznego budownictwa czynszowego przez Bank Gospodarstwa Krajowego na zasadzie preferencyjnego kredytu zaciąganego na okres 30 lat.

- Na dzień dzisiejszy oprocentowanie kredytu to tylko stawka WIBOR, czyli około 2 proc. Pomysł i koncepcja programu wsparcia społecznego budownictwa czynszowego idealnie pasuje do naszych potrzeb na dzień dzisiejszy - tłumaczy Wojciech Studzieński.

Bez pomocy gminy ani rusz

W realizacji ambitnego planu niezbędna jest pomoc gminy Pszczyna. Co prawda część nowego osiedla powstałaby na dwóch działkach, które należą do spółki, jednak do wykonania całości przedsięwzięcia niezbędne jest przekazanie aportem przez gminę jeszcze jednej nieruchomości. Obecnie na działce gminnej znajdują się nieuregulowane prawnie ogródki działkowe. Dodatkowo gmina musiałaby finansowo wesprzeć budowę nowego osiedla. Na pewno na ten cel musiałaby przeznaczyć kilka milionów złotych.

działka, ptbs, ogródki działkowe
Na jednej z działek, na której PTBS zakłada budowę osiedla, znajdują się "dzikie" ogródki działkowe - 23.02.2015 · fot. pless.pl


- To bardzo ważny projekt w zakresie budownictwa mieszkaniowego. Zrobimy wszystko, żeby zrealizować przedsięwzięcie. Nie ukrywam, że ważną będzie jednak kwestia finansowanie inwestycji. Musimy sprawdzić ile środków zewnętrznych można uzyskać na podobne działania. Wybudowanie osiedla bloków mieszkaniowych może kosztować nawet 25 milionów złotych. Pozwoli to jednak wygenerować 200 nowych mieszkań. Bloki mają stać w bardzo dobrej lokalizacji, a co ważne, chętnych do zamieszkania w Pszczynie nie brakuje - komentuje Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.

Osiedle w 2020 roku

Jeśli gmina i radni dadzą "zielone światło" dla mieszkaniowej inwestycji, jeszcze w tym roku spółka zamierza ogłosić konkurs na projektanta osiedla. W 2016 roku z gotowym projektem PTBS złożyły wniosek o wsparcie z ministerialnego programu. Jak zapewnia prezes Wojciech Studzieński sama budowa zajęłaby około 20 miesięcy. W 2020 roku do nowego osiedla mogliby wprowadzać się pierwsi lokatorzy.

ulica cieszyńska, ptbs, ogródki działkowe
Planowana przez PTBS lokalizacja nowego osiedla - 24.02.2015 · fot. pless.pl

ab / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.