pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 22 lutego 2015
  • 25 lutego 2015
  • wyświetleń: 6139

"Seperatyzm" to temat zamknięty

Od 2 lutego Studzionka ma nowego sołtysa. Został nim Ireneusz Gruszka. Jak mówi, odłączenie się od gminy Pszczyna to już temat zamknięty.

Ireneusz Gruszka, Studzionka, sołtys
Ireneusz Gruszka, nowy sołtys Studzionki, na sesji Rady Miejskiej 19.02.2015 · fot. (reb) / pless.pl


Nowy sołtys ma 50 lat, jest emerytem, pracował na kopalni jako kierownik oddziału elektrycznego dołowego, nie działał wcześniej w Radzie Sołeckiej. W wyborach na sołtysa miał do pokonania jednego kontrkandydata - Andrzeja Świerkota. Wieloletni sołtys (i radny zarazem) Jan Brzozowski nie kandydował.

Spytaliśmy Ireneusza Gruszkę o najgłośniejszą w ostatnich latach sprawę kojarzącą się ze Studzionką - o jej dążenia do odłączenia się od gminy Pszczyna i przyłączenia do Pawłowic. - Ten temat jest zamknięty. Moim zdaniem sprawa była od razu na straconej pozycji, bo wszystkie kroki potrzebne do realizacji tego zamiaru wiążą się z ogromnymi problemami - komentuje nowy sołtys. - Przez dwa lata, w czasie których ta sprawa była załatwiana, ze strony Urzędu Miejskiego byliśmy traktowani jako separatyści. Nie będziemy do tego więc wracać. Chcemy funkcjonować w obrębie gminy Pszczyna - zapewnia.

Jak słyszymy, sołtys zdaje sobie sprawę, że problemy, które były podstawą dążeń do odłączenia, będą jednak powracały. Na przykład ten, że mieszkańcy Studzionki czuli się zapomniani przez miasto. - Bo jesteśmy dosyć daleko od Pszczyny i jesteśmy trochę traktowani po macoszemu - mówi I. Gruszka. - Widzimy po analizach wykonania budżetów z ostatnich czterech lat, że na Studzionkę jest zbyt mało środków w stosunku do tego, ile się przeznacza na inne sołectwa i osiedla. Mamy radnego, ale jedna osoba w Radzie niewiele może. Tu musi być wola wszystkich radnych, UM, burmistrza. Chcielibyśmy, by sołectwa funkcjonowały pod względem inwestycji na tych samych zasadach - mówi sołtys.

Jak są potrzeby Studzionki? Jak wymienia sołtys, na terenie sołectwa są np. trzy budynki gminne (nie licząc szkół): dom kultury, przedszkole i dom gromadzki. I wszystkie wymagają remontów. Najgorzej jest w przedszkolu, gdzie okna są nieszczelne i stare. Sołtysowi marzy się też punkt postojowy na trasie rowerowej, w pobliżu miejsca, w którym powstało tzw. Serce Wsi (ni to parking, ni plac). Sołtys Gruszka widziałby tam punkt czerpania wody, wiatę ze stołem i ławkami, tablice informacyjne o Studzionce (historia miejscowości to jego pasja; prowadzi nawet stronę internetową studzionka.net.pl). Dopiero wtedy można byłoby powiedzieć, że to "serce wsi".

(reb) / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.